Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глътка въздух за професионалните гимназии с връщането към присъствено обучение

Професии не могат да се усвоят успешно с гледане, казват училищни директори от Велико Търново и Златарица

Снимка: БТА

Учениците от 7-и, 8-и и 12-и клас днес се завръщат в класните стаи. Професионалните гимназии вече имат частичен опит в организацията след онлайн обучението, защото през януари възстановиха присъствените занятия по практика. Проблемите са много, защото професии не могат да се усвояват успешно с гледане. Децата трябва да пипнат, да сгрешат и да се научат как да избягват грешките, казват директорите на четири професионални гимназии в различни направления във Велико Търново и в Златарица. 

Може ли да станеш фризьор, шивач, готвач, автомеханик или електротехник в условията на дистанционно обучение - трудно е, е отговорът, който дават директорите на професионалните гимназии, които по-рано възстановиха присъствените учебни занятия в частта на производствените и учебните практики. 

В Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Асен Златарски“ в Златарица трудностите са от всякакво естество, включително и с придвижването на децата, които пътуват от селата за практика и трябва да се върнат по домовете си за онлайн часовете по другите дисциплини, трудно е и на учителите, признава директорката на училището Мария Петкова:

„Превозваме ги учениците, пускаме нашата кола, която да ги докара, изчаква да приключат занятията, после ги прибира по населените места. За нас не е много удачно. Също и за преподавателите, които някои часове при тях са теоретични, които трябва да водят с другите класове онлайн, другите - практически, и общо взето не е много лесно, но няма друг начин. Смятам, че за най-ефективно получаване на знания трябва присъственото обучение. Категорична съм, че присъственото обучение дава това, което трябва, особено за професионалните гимназии, защото от една страна много трудно се набавят материали по професионална подготовка. Много по-трудно е да обясниш на ученика онлайн как стоят нещата“.

Снимка: Радио Видин

Още по-тежко е в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, където се усвояват професии на готвачи и на екскурзоводи. Училището продължава да е в ремонт, учениците пътуват до друго училище в краен квартал. И докато за учениците в туризма и екскурзоводството навън може да се проведат практически занятия, това няма как да се случи при кулинарите, заради неработещите заведения, където се провеждат производствените практики. Наложи се децата да готвят по домовете си, коментира директорката Татяна Данчева:

„Голяма част от заведенията, с които работим, в момента също не работят и много трудно осигуряват места за практическо обучение. Вече не се налага от вкъщи да готвят онлайн децата. Осъзнавам, че това далеч не е професионалното обучение, което трябва да им осигурим на тях, но в тези условия това беше единственото възможно. Асоциацията на професионалните готвачи в наша помощ започнаха да изготвят и да качват филмчета, професионално направени. Децата могат да видят. Всъщност смисълът на обучението е това - да сгрешат, да се поправят, да се научат как да не грешат. Надявам се, че от февруари месец и после март месец като отворят и заведенията, нещата ще тръгнат по традиционния начин“.

Постепенно практическите занятия възстанови и Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново, където учат бъдещите шивачи, фризьори и козметици. Няма болни ученици и учители, уточнява директорката Боряна Мочева: 

„Спазват се всички противоепидемични мерки, учениците работят с маски, на отстояние са, имат обособени самостоятелни работни места. Учениците са малко на брой в група, така че това не пречи на образователния процес. Не сме мислили по въпроса за удължаване на учебното време, ще проследим как ще се развиват учениците и техните постижения на място, под прякото ръководство на преподавателите и специалистите. Наистина качеството на образование е коренно различно“.

Снимка: БГНЕС

Осмокласниците и дванадесетокласниците в Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ във Велико Търново се връщат в клас. Училището е в мащабен ремонт, но ще се учи на първия и на третия етаж, за да има възможно най-голяма дистанция. Ремонтите и противоепидемичните мерки не попречиха на учебната практика, пояснява директорката Нели Николова:

Едната практика е в изнесено предприятие - в автосервиз, където учениците на практика усвояват всички умения и компетенции, нужни за работата. Втората практика е в помещение, което е в сградата на гимназията. Всъщност по време на онлайн обучението, което продължи до вчера, те усъвършенстваха всичко на теория. Сега е моментът да видим резултатите от това обучение от разстояние и да видим всъщност какво те са научили, защото практиките се предаваха и онлайн. Сега дойде моментът на истината, когато ги връщаме в реалната среда и ще разберем какъв е резултатът от онлайн обучението им“.

Според училищните директори на професионалните гимназии в региона идеята за по-ранно започване на учебната година е добра. Те смятат, че засега няма да им се наложи да отнемат от лятната ваканция на учениците за наваксване на образователни пропуски




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52