Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баскетболистките ни с трета загуба в евроквалификациите

Словения - България
Снимка: sportal.bg

Съставът на България загуби от домакина Словения с 66:71 (18:20, 14:21, 19:14, 15:16) и допусна трето поражение в група "А" на европейските квалификации по баскетбол за жени. Мачовете през февруари се играят в "балон" в Любляна. Двата тима изиграха равностойна първа част, а в средата на втората националките поведоха с 30:24 четири минути и половина преди почивката. След това обаче настъпи спад в играта на възпитаничките на Стефан Михайлов и до края на полувремето вкараха само един кош чрез Димана Георгиева. Словенките отговориха със серия от 17:2, завършила с тройка със сирената на Ника Барич и на почивката имаха аванс от 41:32.

Домакините продължиха да водят в резултата и през третата част, но две минути преди края България успя да съкрати пасива си само до три точки, а преди финалната четвърт имаше да наваксва четири - 51:55. Равностойната игра продължи и в заключителните минути, а България пропусна шанс дори да изравни резултата малко повече от шест минути преди края. Словенките обаче вкараха тройка в ответната атака. Домакините стигнаха до успеха след серия от 7:0, с която увеличиха преднината си до 68:59 само 2:46 преди сирената.

За България с 20 точки се отличи Борислава Христова, Жаклин Златанова добави 14 точки и 10 борби, а 14 точки вкара Димана Макариева. От групата от 14 преди двубоя отпаднаха Теодора Динева и Евгения Нацкина. Ева Лисец беше най-резултатна за Словения с 23 точки и 7 борби.

Словения е без поражение след пет мача и е лидер в класирането в групата, като вече си осигури класиране на финалите на Евробаскет. България е на второ място с две победи и 3 загуби, а Гърция е с баланс 2-2 и по-късно днес играе с Исландия. За европейското първенство се класират победителите от всяка от деветте групи и петте най-добри втори отбора.

Следващата среща на България е на 6 февруари (събота) от 21.00 часа срещу Гърция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ник Волтемаде бележи гола за Германия.

Франция се препъна, Волтемаде спаси Германия (резултати)

Франция завърши 2:2 като гост на Исландия мач от четвъртия кръг на група "Д" на европейските квалификациите за Мондиал 2026 в САЩ, Канада и Мексико.  Световните вицешампиони играха без своя капитан Килиан Мбапе, който е контузен. Домакините откриха резултата в края на първото полувреме, когато точен беше Виктор Палсон. В рамките на пет минути между..

публикувано на 14.10.25 в 05:57
Александър Димитров

Александър Димитров: Искаме да избягаме от случилото се в събота

Селекционерът на българския национален отбор по футбол Александър Димитров демонстрира завидна увереност преди четвъртия мач в група Е на Световните квалификации. Утре от 21.45 часа българите гостуват на европейския шампион Испания в може би най-трудния си мач от доста години насам. Ситуацията в българския лагер е доста сложна, тъй като все още няма..

публикувано на 13.10.25 в 21:19
Антоанета Стефанова

Победа за женския тим, загуба за мъжкия на Европейското по шахмат

Женският тим на България записа победа, а мъжкият допусна загуба в предпоследния осми кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми, Грузия. Дамският квартет, който е шампион за 2023 година от шампионата в Будва, спечели с 3:1 точки срещу състава на Унгария, с което запази шансовете си за атака на място в топ 5.  На първа дъска Антоанета..

публикувано на 13.10.25 в 19:59
Първа професионална футболна лига

Обявиха програмата за Купата на България и три кръга в първенството

БФС прие предложената програма за Първи кръг 1/16 финал на /SESAME/ Купа България, както следва: Купа България 1/16 финал 28.10/вторник/ Спартак Пл - Ботев Пд 12.45 Бдин Вд - Добруджа 13.30 Рилски спортист - Локомотив Сф 13.30 Ямбол 1915 - Спартак Вн 13.30 Фратрия - Арда..

публикувано на 13.10.25 в 18:15
Националният ни отбор по спортна гимнастика заминаха за световното първенство в Джакарта

Гимнастиците ни отпътуваха за световното първенство в Джакарта

Българският национален отбор по спортна гимнастика замина днес за световното първенство, което ще се проведе от 19 до 25 октомври в Джакарта, Индонезия. При жените водещото име в тима е Валентина Георгиева — двукратна вицешампионка на прескок и пета от олимпийските игри в Париж. До нея ще застанат Никол Стоименова, бронзова медалистка на греда от..

публикувано на 13.10.25 в 15:10
Александър Везенков

Везенков донесе победата на Олимпиакос над Панатинайкос

Отборът на Олимпиакос победи с 90:86 точки Панатинайкос в голямото дерби на гръцкото баскетболно първенство, а с най-голям принос за успеха на "червено-белите" бе Александър Везенков. Везенков реализира 22 точки, овладя шест борби и направи две асистенции, а Олимпиакос вече има две победи след два изиграни кръга. Двубоят в Двореца на мира и..

публикувано на 13.10.25 в 07:27
Чехия загуби от Фарьорските острови

Фарьорските острови с изненадващ успех над Чехия

Съставът на Фарьорските острови поднесе изненадата в 12-та група на световните футболни квалификации, надделявайки над силния тим на Чехия с 2:1. Ханус Сьоренсен даде преднина на Фарьорите в 67-ата минута, а Адам Карабец изравни за чехите в 78-а минута. Мартин Агнарсон отбеляза победния гол за домакините в 81-ата минута. Чехия остава на..

публикувано на 13.10.25 в 07:25