Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Живко Войников: Българи буквално означава огнени хора

„Сдружение за възстановяване и съхраняване на българските традиции - Авитохол"
Снимка: БГНЕС

Една от любимите теми на много хора у нас е тази за древните българи, които сме свикнали да наричаме прабългари, и Първото българско царство. Несъмнено измежду най-интересните и загадъчни сюжети е този за първите ни владетели - кановете, които са поставили началото на нашата държава и нашия етнос.

Митовете и наслоенията около първата българска държава са много. Липсата на родни писмени източници и неяснотите около малкото съществуващи, но от чужди автори, са причина за заблудите, които все още битуват. Учили сме и за голямо съжаление, все още присъстват в учебниците твърдения, отречени вече от науката, като това, че българите са малоброен и див народ, потопен в славянското море и по-късно облагороден, че са живели в юрти в редките промеждутъци между конните си набези, че са монголоиди, татари, тюрки, че са вярвали в Тангра, че имали едва ли не най-съвършеният календар за всички времена.

Д-р Живко Войников е историк по призвание, но по професия лекар. Той съчетава историческата наука с езиковедската, като се основава не само на добре познатите ни византийски източници, но и на далеч по-стари и източни писмени свидетелства. Патриотизъм и науката не вървят ръка за ръка, твърди д-р Войников:

"Когато разглеждаш историята през розовите очила на патриотизма, винаги поставяш своя народ над всичко останало, той е непогрешим, винаги е прав, победител".

Правилната форма на обръщение е Кана Сюбиги и от произхода на титлата научаваме много и за произхода на прабългарите:

"Какво означава кана и откъде идва, трудно може да се каже. При аварите има записана подобна титла кана за отци, както се е наричал последният владетел на аварите, т.е. каквато му е била титлата, който е бил пленен и се е представил на Карл Велики. Вероятно по някакво стечение тази титла се е прехвърлила и при най-източните ирански народи. Кана означава цар, владетел, а Сюбиги е една конструкция, която означава богоравен, подобен на Бог".

Какво означават имената на кановете. За тях знаем от т.нар. Именник на българските владетели. Това е кратък средновековен летопис, открит преди 140 години от руския учен Андрей Попов и запазен в късни преводи от XV-XVI век на руската редакция на старобългарския език. Не знаем много за оригинала:

Именникът започва с митичен персонаж - Авитохол и неговият син Ирник, които управлявали съответно 300 и 150 години. На разчитането на техните имена като Атила и Ернах почива една от теориите за хунско-тюркския ни произход. Д-р Войников я отрича:

"Няма никаква логика да се свързва с Атила, самото име Авитохол има съвсем друго значение, като прародител, предтеча на династията на рода".

Т.е. разчитането е Ави - Тохол - предтечата на рода Тохол - Духол - Дуло. Но все пак изследователят допуска, че е възможно по-късно търсене на престиж при свързването на този образ с Атила.

Кой е Гостун Органа, чието регентство за две години прекъсва властта на рода Дуло?

"Гостун не е име, това е дума. Преписвачът буквално го е преписал без да знае значението и така то е останало като име".

Какво означава името на Кубрат? И защо не е коректно да разчитаме съкратеният запис от Именника - Курт като  тюркската дума за вълк.

"Името е Кубрат, няма нищо общо с вълците и самата дума Кубрат може да се изтълкува през латински и означава - творящ добро. Той е Хубрат, с едно начално Х се е произнасяло", подчерта д-р Войников.

И е ред на сцената да излезе Аспарух. Като Аспар - хрук - белият конник, ли превеждаме името му?

"Това име означава победител, завладяващ, налагащ волята си, настъпващ".

Различни са предположенията за значението на името Тервел. Според д-р Войников то е пожелателно:

"Да е здрав, което се извежда от иранските езици".

Последният кан от рода Дуло е Севар. Има две хипотези - или не е оставил наследник, или е свален насилствено. След Севар следват години на насилие. Изреждат се един след друг канове, Умор - последният в Именника, управлява само 40 дни - до Кардам:

Ако сте се чудили дали бащата на Борис Михаил се е казвал Пресиян или Персиян, знайте, че истината е - Персиян:

Не са се запазили женски имена, а Пагане и Алгара са художествени измислици. Д-р Войников допуска известна следа, пак по Самуилово време - в името на една от дъщерите му - Косара:

"Означава бяла, блестяща, светла". 

Какво означава българи:

"Има много хипотези, най-разпространената е на унгарските тюрколози от XIX век, които го обясняват като смесени, разбойници, бунтовници, от една тюркска дума бюлгамак - смес. Аз не го приемам за вярно, обикновено повечето народи си избират название, което означава или нещо положително или означава хора. Според мен думата българи означава огнени хора, хора, почитащи огъня. Стигнал съм до този извод в търсенето на прародината на народа, който  донесъл името българи на Балканите. Българи буквално означава огнени хора", подчерта д-р Войников.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51