Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет изслушва днес кандидатите за европейски делегирани прокурори. Изслушването ще продължи до събота, когато трябва да станат ясни имената на десетте магистрати, които ще бъдат предложени за одобрение от ръководителя на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши.
35-ма бяха допуснатите до изслушването прокурори. Трима са се отказали, съобщи в началото на заседанието на Прокурорската колегия главният прокурор Иван Гешев.
Изслушването е по азбучен ред. Кандидатите обясняват защо участват в процедурата и какви са очакванията им от работата към службата на европейския главен прокурор.
Съдебните кадровици имат право да им задават въпроси. Към кандидатите са постъпили въпроси и от неправителствени организации.
До четвъртия кандидат, който беше изслушан, въпроси от гражданския сектор не бяха поставени от Иван Гешев. Затова и въпросният кандидат - следователят Бойко Атанасов, който от години критикува ръководството на прокуратурата, определи процедурата като опорочена.
Според него в България има „съгласуваност да не се разследват престъпление срещу европейската финансова система“. Това се правело, „за да се пазят интересите на Бойко Борисов и Делян Пеевски“.
Затова според Атанасов при тази процедура няма да бъдат избрани независими делегирани прокурори.
С малки прекъсвания и иронични реплики, включително и от главния прокурор, Бойко Атанасов беше оставен да изложи критичните си виждания за работата на прокуратурата.
Изслушванията продължават и след обед.
Чрез министъра на правосъдието крайното решение на колегията ще бъде изпратено на Кьовеши.
Преди началото на изслушването главният прокурор Иван Гешев се обърна към кандидатите:
„Нямаме съмнения, че преобладаващата част от вас са с безупречна компетентност и професионални качества. Сигурни сме, че ще се представите добре всички, като трудността по-скоро ще е за прокурорската колегия, отколкото за всеки един от вас. Чисто колегиално искам да ви кажа да се спокойни. Процедурата е по-скоро интервю и събеседване, не го възприемайте като изпит“.
Според приетия регламент, кандидатите за европейски делегирани прокурори представят кратко експозе за мотивацията си и отговарят на въпроси на членовете на Прокурорската колегия и на неправителствени организации.
След повече от година забавяне в Монтана започва поставяне на безплатни климатици. Монтажът ще стартира след месец. 4100 климатика трябва да бъдат поставени до Нова година. В Монтана има най-много желаещи за безплатни отоплителни уреди в страната Повече от година жителите на Монтана и общината чакаха да подменят печките на твърдо гориво с..
Археологът професор Людмил Вагалински е тазгодишният носител на голямата награда на Международното изложение "Културен туризъм", което тази вечер беше закрито във Велико Търново. БНР е медиен партньор на форума. Наградата за личност с принос в развитието на културния туризъм беше присъдена на професор Вагалински за археологическите..
Софийският градски съд решава да пусне ли от ареста варненския кмет Благомир Коцев. Защитата мотивира молбата за промяна на мярката му за неотклонение - само 2 седмици, след като състав на Софийския апелативен съд му отказа - с повторния разпит на бившия заместник на Коцев Диян Иванов, в който той заявява, че е бил принуждаван със заплахи да свидетелства..
Лидерите на Германия, Франция и Великобритания приветстваха споразумението за примирие в Близкия изток и обещаното освобождение на израелските заложници. Канцлерът Фридрих Мерц, президентът Еманюел Макрон и премиерът Киър Стармър подчертаха, че сега страните по споразумението трябва да изпълнят поетите ангажименти изцяло и без забавяне...
Гражданско сдружение БОЕЦ провежда протест пред централата на "ДПС – Ново начало" под надслов "Боклук за боклука". Поводът за недоволството е кризата с боклука в столичните квартали Красно село и Люлин. Представителите на организацията призоваха гражданите от тези квартали да донесат събраните отпадъци и да ги изсипят пред сградата. В района има..
15-дневният отпуск за мъжете, познат като отпуск по бащинство, да може да се ползва наведнъж или на части от деня на раждането до навършването на 1 година на детето. Това предвижда проект за промени в Кодекса на труда, внесен този следобед от Венко Сабрутев и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България". В момента..
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред задържаните от израелската армия активисти от флотилията "Сумуд". Втора група активисти от пропалестинската флотилия пристигна в Мадрид Първата група испански активисти, депортирани от Израел,..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..