На 9 февруари се навършиха 90 години от рождението на видния български композитор, педагог и музикален теоретик проф. Пенчо Стоянов. Той си отиде от този свят на 24 ноември 2020 г. Беше изкючително ерудиран музикант - истинско удоволствие беше да се работи с него. Участвал е в много предавания на Националното радио - беше интересен събеседник и в същото време скромен и естествен, въпреки всичките си титли и награди.
Пенчо Стоянов завършва Държавната музикална академия в класа по композиция на Парашкев Хаджиев и Панчо Владигеров. Специализира в Московската консерватория при Арам Хачатурян, а музикална теория – при Владимир Протопопов, Виктор Цукерман и Сергей Скребков. По-късно специализира и в Париж при Месиен и Обер. Още през 1955 г. започва преподавателската си дейност в Музикалната академия - отначало е асистент по хармония и теория на музиката, след това - по музикален анализ. През 1972 г. вече е професор, а 9 години по-късно и доктор по изкуствознание.
Целият му професионален път на преподавател преминава в Музикалната академия и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, но е изнасял лекции и в Германия, Австрия, Южна Корея. С доклади на симпозиуми и научни конференции е участвал в Германия, Франция, Италия, Унгария, Чехия, Русия, Гърция, Югославия. Пенчо Стоянов е автор на редица музикално-теоретични трудове и учебници.
Като композитор за свои произведения е удостоен с награди в Полша и Франция. А творчеството му е обемно: пет симфонии, три симфонични поеми, три увертюри, Дивертименто за струнен оркестър, два струнни квартета, клавирен квинтет, три сонати за цигулка и пиано, пиеси за пиано. Не му е чужда и вокалната музика - автор е на два цикъла солови песни, на хорови пиеси. За съжаление творчеството му е малко познато на широката публика.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Пенчо Стоянов, в което той говори за своята Симфониета за малък оркестър, записана в творчеството му и като Симфония №3. Чуйте в звуковия файл.
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..