Във време на изолация и дистанция, имаме нужда да се засмеем. Затова и екипът на Дома на хумора кани публиката на изложба, в която от портретите гледат любимци на поколения българи.
Подредени са 95 творби – живописни платна, пластики и шаржове, създадени от средата на миналия век до наши дни.
„В много държави има такава институция – национална портретна галерия, в която можеш да видиш портрети на интелектуалци, на владетели, на значими обществени фигури. Ние решихме, че ще си направим една малка портретна галерия въз основа на това, което имаме“, разказва директорът Маргарита Доровска.
Публиката ще си припомни единствения реален персонаж на габровските шеги – дядо Миньо Попа от Боженци - търговец, предприемач и зевзек, който бил особено пестелив човек, но никога скъперник. Яденето му било толкова постно, че и муха не го кацала, но с дарените от него жълтици била завършена читалищната сграда в Габрово.
До лика на този възрожденец са лицата на Чудомир и Алеко Константинов, на Тодор Колев и Велко Кънев. В залата са подредени шаржове на Радой Ралин, Дечко Узунов, Стоянка Мутафова и Татяна Лолова, излезли изпод ръката на Борис Димовски. Разпознаваеми са Григор Вачков, Светлин Русев и Йордан Радичков, шаржирани от Доньо Донев.
Много от образите, пред които зрителите ще се спрат, са на личности, познати от гостуванията им в Габрово, някои от тях и от техни участия във фестивалите на хумора и сатирата.
„За някои ще бъде носталгична и то по хубав начин“, допълва Маргарита Доровска за изложбата. „През спомен за хора с принос към нашата културна реалност. Някои от образите изобщо няма да бъдат разпознаваеми пък за по-младото поколение.“
Сред личностите от културния живот има и политици от миналото – портрети на Тодор Живков и на Людмила Живкова. „Желю Желев със сигурност е разпознаваем български общественик.“
Изложбата представя платна, пластики и шаржове на 41 автори. Сред тях са Стоян Венев, Владимир Димитров-Майстора, Георги Чапкънов, Тодор Цонев, Любен Зидаров.
Портретите са подредени на разстояние метър и половина един от друг, за да е безопасно за зрителите.
Изложбата ще бъде открита тази вечер в 6 часа и ще остане на разположение на публиката до 31 август.
Чуйте и звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..