Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георги Нехризов: Състоянието на Александровската гробница е катастрофално

Оригиналът на гробницата е под разпадаща се тенекиена барака, Министерството на културата е пасивно, казва археологът

Александровска гробница - копие
Снимка: Емил Енчев

Трябва да се изготви обща концепция на опазване на Александровската гробница и да бъде възложена от Министерството на културата на компетентни специалисти, но то се отнася твърде пасивно към проблема. Това обясни пред БНР археологът доц. Георги Нехризов, ръководител на повече от 40 археологически експедиции у нас.

Стенописите на гробницата са били укрепени при първоначалната ѝ реставрация. Работили са няколко екипа. Днешното им състояние обаче според Нехризов не е добро.

Цялото състояние на гробницата наистина е катастрофално. Виждаме, че въпреки мерките, които са предприети докъм 2008-2009 година, нещата след това са оставени на грижата на времето. А може би самият факт, че е изградено копие, води до неглижиране на оригинала. Туристическият център на 300 метра от гробницата е пълен с посетители.“

Гробницата в момента стои под една тенекиена барака, която се разпада. Вътре осветлението почти не работи. Т.нар. датчици, които трябва да следят атмосферата вътре, температурата -  отдавна са излезли от строя“, допълни картината доц. Нехризов.

Стъпки относно такъв важен паметник не могат да бъдат предприети без санкцията на Министерството на културата, уточни той.

През 2019 година е бил поканен италиански експерт, който е документирал целия интериор на гробницата. „Успя да установи използваните пигменти за оцветяване, подготвителните техники преди изписване – неща, които не са видими с просто око.“

За разлика от добре познатата Казанлъшка гробница, в Александровската стенописите са разположени във фриз, в който най-важни са ловните сцени. Има изобразени сцени на битки. Присъства и традиционната погребална сцена, която не е добре съхранена, разказа археологът.

В гробницата в Александрово стенописите в гробната камера са запазени 65-70%, 30% за са загубени.

„Уникалното в тази гробница е графитът, изобразен на една от стените. Нарисуван е след стенописването – в профил младежка глава. Има много интерпретации за това кой е подписал там, но не се приема засега, че това е авторът на стенописите, защото в онова време не е било присъщо тази волност да се позволи да остави името си в това свещено пространство.“

На фона на останалите предимно млади хора прави впечатление фигурата на по-възрастен дебел, гол мъж с двойна брадва. Този символ се свърза с царската и жреческата власт.

Човешките фигури са рядкост в живописната култура на траките“, отбеляза Георги Нехризов.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Александровска гробница - копие




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35