Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Полковник Серафимово на протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем

Пътят Смолян-Полковник Серафимово
Снимка: Радостина Чернокова

Жителите на смолянското село Полковник Серафимово готвят протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем. В селото постоянно живеещите са около 200 души. Но проблемното трасе от 15 километра е от селата Чокманово, Габрица и Фатово, където е Дома за възрастни хора.

С писмо до Агенция „Пътна инфраструктура“, областния управител, до кмета на Община Смолян и подписка, подкрепена от 326 души, жителите на селата настояват за незабавен ремонт на трасето.

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка:Радостина Чернокова

Жители на селата, които ползват пътя с разрушена настилка, коментираха:

"Очевидно е за всеки, който е минавал по пътя, че той е в окаяно състояние. През годините са правени безбройни опити за закърпване и трябва да е генерално, планирано, да се поправи, защото пътят е опасен".

"Големият парадокс е, че асфалтовата база се намира на пътя Смолян - Серафимово или Рудозем, ако искате по-дългата дистанция, и там само с добро желание, с инициативност на гражданите, без да се впрягат държавните институции, може да се постигне споразумение и решение за асфалтиране на пътя. След като плащаме винетки и данъци на държавата, имаме право да пътуваме по един нормален път, да не си чупим колите, да посетим историческите местности и да бъдем гости на китното родопско село Полковник Серафимово, както и на прилежащите села -  Габрица и Фатово".

"Пътуваме поне три пъти седмично до града, има хора в нашето село, които работят в града и всеки ден трябва да изминават това разстояние".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка: Радостина Чернокова

Село Полковник Серафимово е едно от най-популярните български села в чужбина, защото е домакин на международен фестивал:

"От цял свят пристигат хора. Там се провежда фестивал, който се нарича "Ливади в планината" и се организира от семейство англичани. 9 поредни години този фестивал събира все повече и повече посетители, достига до 4 хиляди. Хората, които пристигат са очаровани от това село, още с пристигането си правят заявка за посещение през следващата година", допълни Радка Тунева.

Георги Дичев е собственик на къща за гости в село Полковник Серафимово:

"Оплакванията на туристите са нормални. Не знам дали това може да се нарече път, защото асфалтът, който е останал на това място е много малко. Не става с кърпежи, а да се направи отново пътят".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово

"От името на жителите и гостите на селата Полковник Серафимово, Фатово и Габрица споделяме нашето възмущение от ужасното състояние на пътя между град Смолян и селата ни", се казва в писмото от Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово. Протестната подписка е направена още през 2017 г. и е изпратена в Пътната агенция. Отговорът тогава от АПИ-София, Дирекция "Инвестиционно проектиране и отчуждителни процедури", е че през 2018 г. е планирана обществена поръчка за изработване на проект за основен ремонт на пътя Рудозем - Смолян. "Три години по-късно все още не е решен проблемът с пътя, който е в още по-окаяно състояние. Нямаме информация какво се случи с планираната обществена поръчка и проектирането на обекта".

"Аз реших да оглавя всички тези протестни действия и активността на  хората, защото с общи усили се надявам да постигнем нещо. И като председател на Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово, което е неправителствена организация, поех инициативата и направихме общо писмо до Агенция "Пътна инфраструктура", Министерството на регионалното развитие и Областното пътно управление", каза Радка Тунева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33