Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вертер“ от програмата на OperaVision

2
Снимка: OperaVision

В европейската интернет платформа OperaVision, в която имаме възможност да гледаме избрани спектакли на 29 оперни театри и фестивали, започна нова поредица „Млади артисти“. В нея се представят оперни спектакли с участието на млади певци, лауреати на международни конкурси, много от които вероятно се изявяват за първи път на сцена.

Първият предложен спектакъл е на операта „Вертер“ от Масне - видеозапис от Театро Сочиале ди Комо с участието на лауреати на 71-я международен  певчески конкурс на Италианската  оперна и концертна асоциация или както съкратено навсякъде  се обявява АСЛИКО. Първият конкурс се е състоял през 1949 година в Комо със съдействието на сенатора Джовани Трекани. За популярността на този конкурс говори фактът, че още следващата година участват 326 певци от 29 страни, а през 1951 г. лауреат е Карло Бергонци -една от легендите на италианското оперно изкуство. В последвалите години награди от конкурса получават Мирела Френи, Катя Ричарели, Рената Ското, Даниела Деси, Симоне Алаимо, Амброджо Маестри и още много други звезди на операта, някои  и до днес на сцената. От 2017 година съществува и Академията Аслико, където се обучават младежите, показали обещаващи  гласови и музикални качества. През 2020  година техни преподаватели са били изтъкнати певци като Соня Ганаси, Иво Винко, Силвия Далла Берета, Роберто ди Кандиа. Дори и по времето на локдауна занятията не са прекратени - участниците са учили италиански език и дикция дистанционно. На последния конкурс, 71-и по ред, в журито са участвали  ръководители на най-престижните италиански оперни театри - Миланската Скала, Римската опера, Театър Сан Карло Неапол, фестивалите в Павиа, Мартина Франка, фондацията Джузепе Верди Пиза, а от чужбина - от Виенската държавна опера и фестивала в Брегенц. От наградените млади артисти от 71-ото издание на конкурса в спектакъла на „Вертер“,  който се предлага от OperaVision, участват мецосопранът Карина Демурова от Русия и сопранът  Мария Рита Комбатели от Италия. Останалите певци също са много млади  и са  участвали в конкурсите в предишните години.

Спектакълът на „Вертер“ се е състоял на 13-и декември 2020 г. под диригентството на Франческо Паскуалети и с участието на детския хор “Вочи бианке“ на оперния театър в Комо и оркестър „И помериджи музикали“. Спектакълът е на  много добро ниво и музикално, и артистично. Режисьорът Стефано Вициоли не е търсил евтини сензации, действието се развива логично и естествено. Сцената е оформена по един и същи начин -представлява една стая, като дъното наподобява „голяма книжно платно, смачкано от нервна ръка посред думи, които са композирани и разкъсани, напоени с мастило, от което капят сълзи и кръв“. Това са думи на художника  Емануеле Синиси. Гледката на тези черно-бели сенки на екрана и на откъсите от писмата на Вертер е силно въздействаща. Въздействащи са и младите певци, които участват - впечатляващи гласове, много добре поставени, артистични, чаровни. Удоволствие е да ги гледаш и слушаш, преди всичко изпълнителят на ролята на Вертер - испанският тенор Гилен Мунгуиа! Успях да науча за него, че е 28-годишен ,внук на знаменития испански певец Карлос Мунгуиа. Има изключително красив по тембър лиричен теноров глас, представителен на сцената - висок, привлекателен, а и артистичен.

Пандемията не позволи на артистите да разгърнат напълно темперамента си. Спектакълът бе съобразен с изискванията на карантината - певците, особено в последното действие, стояха на разстояние един от друг. Дори и когато Вертер умираше, Шарлота беше далеч, седнала на стол, давайки илюзията, че си спомня за това, което е станало, трагедията, която е изживяла. Партията на Шарлота изпълнява Карина Демурова - руски мецосопран с красив, лиричен глас, много музикална и естествена на сцената. Млада  и елегантна, тя е истинска Шарлота - такава, каквато си я е представял вероятно и Масне. Демурова е 26-годишна и си е създала вече  реноме - лауреатка е на  Певческия конкурс в Рим, Оперния конкурс в Москва, Конкурса в Тенерифе, пяла един сезон в операта на Цюрих. И другата  лауреатка на 71-я конкурс на Аслико направи добро впечатление. Мариа Рита Комбатели е 24-годишна - млада, красива като Софи, със свеж глас и очарователно  присъствие на сцената. Тя вече е започнала кариерата си и пее в много от оперните теарти на Италия. И останалите участници направиха  впечатление преди всичко с красивите и звучни гласове и естествено  сценично поведение. Много ярък баритонов глас притежава Алберто  Комес, запомнящ се в ролята на Съдията. Трябва да спомена и певците в по-малки роли, но с не по-малки гласове: Гидо Даццани като Алберт, Никола ди Филипо, Филипо Ротондо.

Приятно е  да слушаш тези млади гласове! Мога само да кажа, че това е един много сполучлив спектакъл и една истинска надежда за оперното бъдеще! Записът ще бъде наличен за гледане до 13 юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48