В европейската интернет платформа OperaVision, в която имаме възможност да гледаме избрани спектакли на 29 оперни театри и фестивали, започна нова поредица „Млади артисти“. В нея се представят оперни спектакли с участието на млади певци, лауреати на международни конкурси, много от които вероятно се изявяват за първи път на сцена.
Първият предложен спектакъл е на операта „Вертер“ от Масне - видеозапис от Театро Сочиале ди Комо с участието на лауреати на 71-я международен певчески конкурс на Италианската оперна и концертна асоциация или както съкратено навсякъде се обявява АСЛИКО. Първият конкурс се е състоял през 1949 година в Комо със съдействието на сенатора Джовани Трекани. За популярността на този конкурс говори фактът, че още следващата година участват 326 певци от 29 страни, а през 1951 г. лауреат е Карло Бергонци -една от легендите на италианското оперно изкуство. В последвалите години награди от конкурса получават Мирела Френи, Катя Ричарели, Рената Ското, Даниела Деси, Симоне Алаимо, Амброджо Маестри и още много други звезди на операта, някои и до днес на сцената. От 2017 година съществува и Академията Аслико, където се обучават младежите, показали обещаващи гласови и музикални качества. През 2020 година техни преподаватели са били изтъкнати певци като Соня Ганаси, Иво Винко, Силвия Далла Берета, Роберто ди Кандиа. Дори и по времето на локдауна занятията не са прекратени - участниците са учили италиански език и дикция дистанционно. На последния конкурс, 71-и по ред, в журито са участвали ръководители на най-престижните италиански оперни театри - Миланската Скала, Римската опера, Театър Сан Карло Неапол, фестивалите в Павиа, Мартина Франка, фондацията Джузепе Верди Пиза, а от чужбина - от Виенската държавна опера и фестивала в Брегенц. От наградените млади артисти от 71-ото издание на конкурса в спектакъла на „Вертер“, който се предлага от OperaVision, участват мецосопранът Карина Демурова от Русия и сопранът Мария Рита Комбатели от Италия. Останалите певци също са много млади и са участвали в конкурсите в предишните години.
Спектакълът на „Вертер“ се е състоял на 13-и декември 2020 г. под диригентството на Франческо Паскуалети и с участието на детския хор “Вочи бианке“ на оперния театър в Комо и оркестър „И помериджи музикали“. Спектакълът е на много добро ниво и музикално, и артистично. Режисьорът Стефано Вициоли не е търсил евтини сензации, действието се развива логично и естествено. Сцената е оформена по един и същи начин -представлява една стая, като дъното наподобява „голяма книжно платно, смачкано от нервна ръка посред думи, които са композирани и разкъсани, напоени с мастило, от което капят сълзи и кръв“. Това са думи на художника Емануеле Синиси. Гледката на тези черно-бели сенки на екрана и на откъсите от писмата на Вертер е силно въздействаща. Въздействащи са и младите певци, които участват - впечатляващи гласове, много добре поставени, артистични, чаровни. Удоволствие е да ги гледаш и слушаш, преди всичко изпълнителят на ролята на Вертер - испанският тенор Гилен Мунгуиа! Успях да науча за него, че е 28-годишен ,внук на знаменития испански певец Карлос Мунгуиа. Има изключително красив по тембър лиричен теноров глас, представителен на сцената - висок, привлекателен, а и артистичен.
Пандемията не позволи на артистите да разгърнат напълно темперамента си. Спектакълът бе съобразен с изискванията на карантината - певците, особено в последното действие, стояха на разстояние един от друг. Дори и когато Вертер умираше, Шарлота беше далеч, седнала на стол, давайки илюзията, че си спомня за това, което е станало, трагедията, която е изживяла. Партията на Шарлота изпълнява Карина Демурова - руски мецосопран с красив, лиричен глас, много музикална и естествена на сцената. Млада и елегантна, тя е истинска Шарлота - такава, каквато си я е представял вероятно и Масне. Демурова е 26-годишна и си е създала вече реноме - лауреатка е на Певческия конкурс в Рим, Оперния конкурс в Москва, Конкурса в Тенерифе, пяла един сезон в операта на Цюрих. И другата лауреатка на 71-я конкурс на Аслико направи добро впечатление. Мариа Рита Комбатели е 24-годишна - млада, красива като Софи, със свеж глас и очарователно присъствие на сцената. Тя вече е започнала кариерата си и пее в много от оперните теарти на Италия. И останалите участници направиха впечатление преди всичко с красивите и звучни гласове и естествено сценично поведение. Много ярък баритонов глас притежава Алберто Комес, запомнящ се в ролята на Съдията. Трябва да спомена и певците в по-малки роли, но с не по-малки гласове: Гидо Даццани като Алберт, Никола ди Филипо, Филипо Ротондо.
Приятно е да слушаш тези млади гласове! Мога само да кажа, че това е един много сполучлив спектакъл и една истинска надежда за оперното бъдеще! Записът ще бъде наличен за гледане до 13 юни.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура ...