В европейската интернет платформа OperaVision, в която имаме възможност да гледаме избрани спектакли на 29 оперни театри и фестивали, започна нова поредица „Млади артисти“. В нея се представят оперни спектакли с участието на млади певци, лауреати на международни конкурси, много от които вероятно се изявяват за първи път на сцена.
Първият предложен спектакъл е на операта „Вертер“ от Масне - видеозапис от Театро Сочиале ди Комо с участието на лауреати на 71-я международен певчески конкурс на Италианската оперна и концертна асоциация или както съкратено навсякъде се обявява АСЛИКО. Първият конкурс се е състоял през 1949 година в Комо със съдействието на сенатора Джовани Трекани. За популярността на този конкурс говори фактът, че още следващата година участват 326 певци от 29 страни, а през 1951 г. лауреат е Карло Бергонци -една от легендите на италианското оперно изкуство. В последвалите години награди от конкурса получават Мирела Френи, Катя Ричарели, Рената Ското, Даниела Деси, Симоне Алаимо, Амброджо Маестри и още много други звезди на операта, някои и до днес на сцената. От 2017 година съществува и Академията Аслико, където се обучават младежите, показали обещаващи гласови и музикални качества. През 2020 година техни преподаватели са били изтъкнати певци като Соня Ганаси, Иво Винко, Силвия Далла Берета, Роберто ди Кандиа. Дори и по времето на локдауна занятията не са прекратени - участниците са учили италиански език и дикция дистанционно. На последния конкурс, 71-и по ред, в журито са участвали ръководители на най-престижните италиански оперни театри - Миланската Скала, Римската опера, Театър Сан Карло Неапол, фестивалите в Павиа, Мартина Франка, фондацията Джузепе Верди Пиза, а от чужбина - от Виенската държавна опера и фестивала в Брегенц. От наградените млади артисти от 71-ото издание на конкурса в спектакъла на „Вертер“, който се предлага от OperaVision, участват мецосопранът Карина Демурова от Русия и сопранът Мария Рита Комбатели от Италия. Останалите певци също са много млади и са участвали в конкурсите в предишните години.
Спектакълът на „Вертер“ се е състоял на 13-и декември 2020 г. под диригентството на Франческо Паскуалети и с участието на детския хор “Вочи бианке“ на оперния театър в Комо и оркестър „И помериджи музикали“. Спектакълът е на много добро ниво и музикално, и артистично. Режисьорът Стефано Вициоли не е търсил евтини сензации, действието се развива логично и естествено. Сцената е оформена по един и същи начин -представлява една стая, като дъното наподобява „голяма книжно платно, смачкано от нервна ръка посред думи, които са композирани и разкъсани, напоени с мастило, от което капят сълзи и кръв“. Това са думи на художника Емануеле Синиси. Гледката на тези черно-бели сенки на екрана и на откъсите от писмата на Вертер е силно въздействаща. Въздействащи са и младите певци, които участват - впечатляващи гласове, много добре поставени, артистични, чаровни. Удоволствие е да ги гледаш и слушаш, преди всичко изпълнителят на ролята на Вертер - испанският тенор Гилен Мунгуиа! Успях да науча за него, че е 28-годишен ,внук на знаменития испански певец Карлос Мунгуиа. Има изключително красив по тембър лиричен теноров глас, представителен на сцената - висок, привлекателен, а и артистичен.
Пандемията не позволи на артистите да разгърнат напълно темперамента си. Спектакълът бе съобразен с изискванията на карантината - певците, особено в последното действие, стояха на разстояние един от друг. Дори и когато Вертер умираше, Шарлота беше далеч, седнала на стол, давайки илюзията, че си спомня за това, което е станало, трагедията, която е изживяла. Партията на Шарлота изпълнява Карина Демурова - руски мецосопран с красив, лиричен глас, много музикална и естествена на сцената. Млада и елегантна, тя е истинска Шарлота - такава, каквато си я е представял вероятно и Масне. Демурова е 26-годишна и си е създала вече реноме - лауреатка е на Певческия конкурс в Рим, Оперния конкурс в Москва, Конкурса в Тенерифе, пяла един сезон в операта на Цюрих. И другата лауреатка на 71-я конкурс на Аслико направи добро впечатление. Мариа Рита Комбатели е 24-годишна - млада, красива като Софи, със свеж глас и очарователно присъствие на сцената. Тя вече е започнала кариерата си и пее в много от оперните теарти на Италия. И останалите участници направиха впечатление преди всичко с красивите и звучни гласове и естествено сценично поведение. Много ярък баритонов глас притежава Алберто Комес, запомнящ се в ролята на Съдията. Трябва да спомена и певците в по-малки роли, но с не по-малки гласове: Гидо Даццани като Алберт, Никола ди Филипо, Филипо Ротондо.
Приятно е да слушаш тези млади гласове! Мога само да кажа, че това е един много сполучлив спектакъл и една истинска надежда за оперното бъдеще! Записът ще бъде наличен за гледане до 13 юни.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..