Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксината на „АстраЗенека“ ще бъде тествана върху 240 деца доброволци на Острова

Снимка: БГНЕС

Учени от университета в Оксфорд, разработили съвместно с фармацевтичната компания „АстраЗенека“ ваксина срещу Covid-19, обявиха, че започват изпитания, за да разберат дали ваксината е ефикасна при децата и при подрастващите. 

Много шум се вдигна около ваксината на „АстраЗенека“ напоследък по най-различни поводи. Тази ваксина е предпочитана, защото е евтина и лесна за съхранение. В същото време обаче се появиха съмнения доколко ефикасна е тя при някои от новите щамове на коронавируса и при най-възрастните. Учените от университета в Оксфорд обаче вече се заеха със задачата да подобрят ваксината така, че тя да бъде ефективна срещу южноафриканския щам, например, за който много се говори.

Но учените не спират дотук. Те решиха да проверят как работи ваксината и при децата, въпреки че заразяванията при тях са сравнително рядко. Екип от изследователи ще тестват продукта върху 300 доброволци на възраст от 6 до 17 години и 8 месеца. Предвижда се на 240 от тях да бъде инжектирана доза от ваксината, докато на останалите ще бъде поставена ваксина за контролиране на менингит, за която е доказано, че е безопасна при деца, но се предполага, че ще предизвика подобни реакции като например болка и оток на мястото на инжектиране.

БТА

Ръководител на проекта е проф. Андрю Полард, който смята, че е необходимо да се провери безопасността и имунната реакция към ваксината при децата и подрастващите, защото някои от тях могат да имат полза от нея в бъдеще. Тук е мястото да се уточни, че до момента е одобрено предлагането на ваксина само на хора над 18 години и плановете за масово ваксиниране не включват непълнолетните. 

Всички доброволци живеят близо до четирите определени места за изследвания, а това са университета в Оксфорд, Университетската болница „Сейнт Джордж“ в Лондон, Университетската болница в Саутхемптън и Кралската болница за деца в Бристол. Видни британски педиатри заявиха, че пандемията има силно негативно въздействие върху образованието, социалното развитие и емоционалното състояние на децата и юношите. Ето защо те смятат, че е много важно да се съберат данни доколко е безопасно имунизирането в тези възрастови групи.

Пожелалите да участват в изследвания най-напред попълват кратък въпросник. За онези, които са над 16 години, не е нужно родителско съгласие, но за всички под 16 години то е задължително. Изисква се представяне на медицински картон с история на здравното състояние през годините като гаранция, че доброволците са в необходимата кондиция за участие в подобно изследване. Представя им се също пълен списък за запознаване с вероятни странични ефекти по време на изследвания. Ако някое дете или родител пожелае прекратяване на процедурите това ще бъде сторено незабавно, без да се иска обяснение за решението. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ: КЗК да се самосезира заради цените на млечните продукти в България

Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ. От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина.  КНСБ представи наблюдение на цените на основни стоки..

публикувано на 14.07.25 в 14:54

Близо 100 чужденци участват в 48-ия семинар по българистика във ВТУ

Близо 100 чужденци от три континента участват в 48-ия семинар по българистика, който започна днес във Великотърновския университет. До 3 август те ще изучават български език и ще имат тематични лектории по българска култура, литература и история, фолклор е българско кино. Основната цел на семинара е утвърждаването на българистиката в чужбина...

публикувано на 14.07.25 в 14:53
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: С повишения кредитен рейтинг банковият сектор ще бъде сериозно облекчен

Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките , каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев. "Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова..

публикувано на 14.07.25 в 14:29

МС ще бори спекулата на цените заради еврото с нови мерки. Какви са те?

В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите.  Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание..

публикувано на 14.07.25 в 14:23

Румен Радев: РСМ сама се стопира за ЕС с нежеланието си да изпълни критериите за членство

Република Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство, каза президентът Румен Радев в Загреб на съвместна пресконференция с колегата си Зоран Миланович. Радев подчерта, че България няма да отстъпи от защитата на правата на българите, които живеят в югозападната ни съседка: "Все още..

публикувано на 14.07.25 в 14:11

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 14:10

МОН публикува първото класиране за прием в 8. клас

Министерството на образованието и науката публикува първото класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на МОН. Записването на класираните ученици ще продължи от 15 до 17 юли, включително, в училището, в което са приети. За целта трябва да..

публикувано на 14.07.25 в 14:01