За хиляди животновъдни стопанства европейските програми и проекти са химера, твърди председателят на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев. По думите му хиляди животновъдни стопанства нямат никакви инвестиции и никаква, дори елементарна, механизация.
„Водим реална борба, защото на практика 80% от бюджета ще отиде за зърнопроизводство – докъде повече? Колко повече отиват в този сектор? Трябва да се каже – държавата подкрепя основно зърнопроизводството, всички овцевъди и животновъди, въобще плодове и зеленчуци да станат зърнопроизводители и да се знае – ще си внасяме месо, ще си внасяме плодове и зеленчуци, ще внасяме млечни продукти и ще гледаме само зърно“, коментира Симеон Караколев пред БНР.
Средства се дават за иновации, а много от животновъдните стопанства нямат дори доилна зала, доят на ръка, изтъкна Караколев. Ситуацията с достъпа на животновъдите до евросредства той определи като „животновъдите остават да лапат мухи“.
Търсени са били балансирани варианти за критериите по програмата, „за да има за всички“, но това не се е получило, обясни от своя страна председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. „Не може зърнопроизводителите да са виновни за несгодите на всички други браншове“, изтъкна той.
„В критериите, погледнати от наша страна, в голямата си част ние сме изключени. Така са заложени като параметри, не знам кой ще бъде оценен и ще спечели проект по тези критерии. Има неща безумно заложени“, заяви Костадинов в предаването „Преди всички“.
В предния програмен период от 600 подадени проекта 580 са на чувствителните сектори, уточни той.
За кого тогава са направени настоящите критерии?
„Сигурно обслужват някой. Щом няма да отидат при тях, щом няма да отидат и при нас, къде ще отидат? ще отидат в посока, където са насочени такива проекти. Положението е такова: разиграване на един сценарий на точките – какво искаш да вземеш и какви точки събираш. Защото не ги ли събереш, не можеш да участваш, не можеш да бъдеш класиран.“
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...