После, след години, се оказахме в един курс в Академията - в класа по хорово дирижиране на проф. Димитър Русков, и станахме близки приятелки. И отново тя се отличаваше от всички - имаше знания в различни от музиката области, имаше и дар слово, беше амициозна и целенасочена, но винаги беше готова да помогне, да посъветва. Беше мъдра - може би личният ѝ живот я беше направил такава, но ѝ се възхищавах. И както става - след години животът ни раздели, всеки пое своя собствен път и се виждахме епизодично. Но, поне за мен, тя винаги е била образец на поведение и пример на завършена във всяко отношение личност.
Анна Белчева е родена на 29 август 1934 г. в София. От 6-годишна пее в детските хорове на Бончо Бочев. През 1953 г. постъпва в Музикалната академия. По препоръка на проф. Русков поема ръководството на групата “Детска песен“ към Радио София. След завършването си тя е хоноруван асистент в Академията, като от 1962 г. преподава четене и свирене на хорови и оркестрови партитури, а от 1970 г. е редовен преподавател по хорово дирижиране. От 1988 г. е доцент, а през 1997-а става професор. По случай 80-годишнината си тя е удостоена със званието Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“.
Успешна кариера като хоров диригент Белчева има с вокалния ансамбъл „Collegium musicum”, който ръководи в периода 1975-1981 г. С ансамбъла гостуват няколкократно в Германия и Франция, получават отличия от фестивали в Люксембург, Унгария, Швейцария. Въпреки успешните изяви като диригент, Белчева предпочита преподавателската дейност, на която тя се посвещава с много знания и опит. Тя има редица публикации в справочни и методични издания, пише учебни пособия. Интересни са нейните доклади на теми като „Хоровата музика и изобразителното изкуство“, “Равновесие между музиката и словото в хоровата пракика“, “Фонетични проблеми при вокалообразуването в хора“ и др.
Със смъртта на проф. Ана Белчева загубихме един музикант, който всеотдайно беше посветил своя живот на хоровото изкуство. Поклон пред паметта ѝ!
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура ...