Провеждането на важни изпити в контролирана електронна среда е образователна практика, прилагана на много места по света. Столичното 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ е сред родните учебни заведения, които полагат усилия за внедряването на чуждестранния опит и добрите практики в образователната ни система. С пробна матура по английски език, проведена на специални преносими устройства, започна денят за три паралелки в училището.
В Скандинавските държави изпитът на хартия отдавна е в историята. С помощта на лични преносими устройства учениците работят в контролирана електронна среда. Моделът започва да се прилага и у нас. Осмокласниците в столичното 51-во средно училище провеждат своите изпити с помощта на иновативния софтуер.
Възможността за преписване е сведена до минимум, обяснява учителят по български език и литература Раяна Михайлова.
За внедряването на новите технологии в изпитния процес - директорът на училището Асен Александров:
„Дава се възможност за супер интерактивен изпит. Бягаме от това да дадеш верен отговор от четири възможни. Това, което се учи в училище, е да развива мисленето. Изпитът може да се картографира“.
Станислав Христов, експерт от Центъра за творческо обучение, изтъква и друго предимство:
„Представете си, това е изпит от 70 въпроса, колко страници са това, учениците бяха около 80 - ще изсечем една гора дървета за един изпит. Спестяваме и време за сканиране. Резултатите се запазват в облачното пространство“.
Устройствата са сигурни и удобни, разработени с цел да бъдат използвани за образователни дейности. Преподавателят определя и времевия диапазон за провеждане на контролното. Умишлено е елиминирана възможността за автоматично проверяване на изпитите.
В момента четири училища в страната експериментално тестват шведския софтуер. През март предстои изготвянето на доклад, който ще запознае просветното министерство с постигнатите резултати и успеваемостта на иновативната система.
Освен на изпити преносимите компютри се използват и по време на останалите учебни занятия. Според директора Асен Александров иновациите улесняват усвояването на знания и правят преподаването по-ефективно.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. Съдът потвърди поредна глоба..
Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва. Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..
В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..
Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..
Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт "Словения таймс". Предложението за..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..
Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда. Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..