Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свeтлина Стоянова: Много се радвам, че ще пея пред българска публика

Светлина Стоянова в оперния спектакъл "Севилският бръснар" от Джоакино Росини - в ролята на Розина, постановка на Бригите Фасбендер.
Снимка: БГНЕС

Тази вечер младата певица Светлина Стоянова, солистка на Виенската държавна опера, ще направи своя дебют в Националния ни оперен театър от 19:00. Тя ще участва в спектакъл на „Пепеляшка“ от Джоакино Росини.

Светлина Стоянова е новата голяма надежда на българската вокална школа сред мецосопраните. В продължение на девет години тя е солистка на Детския хор на Българското национално радио. После продължава обучението си в Глазгоу, Шотландия.

Важна стъпка в професионалното ѝ израстване е първата награда на престижния конкурс „Нови гласове“ в Германия в края на 2017 година.

Веднага получава покана да се присъедини към солистичния състав на Виенската държавна опера, където е вече трети сезон.

Преди броени дни Светлина Стоянова стъпи за първи път на друга голяма сцена - тази на „Болшой театър“ в Москва, където изигра Розина в операта „Севилският бръснар“ на Росини.

Младата певица очаква с нетърпение дебюта си в български оперен театър - на софийска сцена като Пепеляшка в едноименната опера на Росини. Режисьор е Вера Петрова, диригент - Жорж Димитров.

„Много се радвам да съм тук, да имам възможност да пея пред българска публика най-накрая и да направя своя дебют в Софийската опера с една роля, която толкова харесвам, толкова пасва на гласа ми", сподели Светлина Стоянова пред БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кочани се възстановяват от трагедията

Как жителите на Кочани се възстановяват от трагедията, отнела точно преди месец десетки млади животи и каква е надеждата им дни преди Възкресение Христово? Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на пожара Най- големият страх на хората от Кочани е, че градът им бързо умира, а младите търсят спасение в..

публикувано на 16.04.25 в 12:51

Иззеха повече от 3 кг марихуана от домашна наркооранжерия в Павликени

Полицията иззе повече от три килограма марихуана от домашна оранжерия в Павликени. Оранжерията с наркотичните растения е била към жилището на 42-годишен мъж, реабилитиран за престъпление преди години. Растенията коноп са били отглеждани в специално създадени за тях условия. Мъжът е задържан, случаят е предаден на прокуратурата. За..

публикувано на 16.04.25 в 12:46
Хюсни Адем

ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие

Парламентарната група на ДПС-ДПС ще подкрепи вота на недоверие към кабинета Желязков с мотив корупция. Това заяви Хюсни Адем от формацията. "Ще подкрепим този вот на недоверие, защото вярваме, че политическият смисъл, само когато е в интерес на обществото, а не в услуги на олигархията, защото всяко мълчание в този момент би било съучастие,..

публикувано на 16.04.25 в 12:16

14 000 лв. глоби за шофьор, минал 47 пъти с превишена скорост по бул. "Черни връх"

Шофьор на автомобил е преминал 47 пъти с превишена скорост по столичния булевард "Черни връх".  Глобите му са в размер на 14 000 лева и вече са му връчени, съобщи bTV. Полицията излезе със специални мерки на пътя и в храмовете за Великден.  Очаква се голямото пътуване и интензивният трафик да започнат още утре следобед.  Пътната полиция вади всички..

публикувано на 16.04.25 в 12:09
Меглена Антонова

"Грийнпийс" - България скептични и за реакторите от "Белене", и за добива на нефт и газ от Черно море

Да не се продават реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна е разумно решение, защото ядрените централи там са под сериозна заплаха. Това мнение изрази пред БНР Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" – България. По думите ѝ, ядрените централи са опасни, когато са таргетирани от военните действия и искане на "Грийнпийс" – Украйна е било..

публикувано на 16.04.25 в 11:38

Мъглата на спомените в романа "Часовникът" от Ане Рил

Какво е да живееш в мъглата на разпадащите се спомени? Този въпрос задава новия роман на скандинавската писателка Ане Рил "Часовникът".  Авторката е позната на българския читател с популярната си книга "Смола". В предаването "Понеделник вечер" най-новата й история бе представена от Цветомила Димитрова, част от българското издателство на Ане Рил...

публикувано на 16.04.25 в 11:00
Стефан Маринов от ГЕРБ-СДС.

Депутати отбелязаха 100-годишнината от атентата в "Света Неделя"

С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година.  "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..

публикувано на 16.04.25 в 10:54