Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решение: Възстановяват се зелените коридори за Covid ваксиниране

По-рано премиерът Борисов препоръча на министър Ангелов: Там, където чакат, пуснете зеления коридор

| обновено на 28.02.21 в 16:41
Снимка: Пресслужба на МС

Решено е да бъдат възстановени така наречените "зелени коридори" за ваксиниране на хора, които не попадат в някоя от четирите фази на имунизация срещу коронавируса.

В съобщението на Министерството на здравеопазването се уточнява, че когато във ваксинационните пунктове няма достатъчно желаещи от приоритетните четири фази, ще бъдат имунизирани и хора, които не попадат в целевите групи. По-рано днес премиерът Бойко Борисов се обърна към здравния министър проф. Костадин Ангелов с препоръката: 

"Там, където има чакащи, пуснете зеления коридор за ваксиниране. Ако има чакащи на „Пирогов“, на ВМА, и пред големите болници  - пуснете зеления коридор да минат днеска хората. Възстановете и тези няколко дни, докато дойде 8 март за следващата доставка, която имаме“.  

Днес министър-председателят беше в „Пирогов”, където разгледа детското отделение на болницата. Заедно с него бяха здравният министър и директорът на лечебното заведение проф. Асен Балтов.

Премиерът поръча на здравния министър да има ваксини за членовете на изборната администрация и отбеляза, че очакваната утре доставка от 21 060 дози от препарата на „Пфайзер/Бионтек“ трябва да се запазят именно за СИК и РИК.

„За тях сме запазили, по-скоро искаме да преценим дали да пуснем зелените коридори“, отвърна проф. Костадин Ангелов.

Тази сутрин в България пристигнаха още 52 800 дози от ваксината на "Астра Зенека", от които ще бъдат осигурени количества и на личните лекари. Утре се очакват още над 21 хиляди дози от ваксината на "Пфайзер/Бионтек".

„В различните области по различен начин вървят фазите от националния ваксинационен план. 50% от тези ваксини ще дадем на общопрактикуващите лекари. И за тези, които в момента са дошли, има много желаещи “, каза още здравният министър.

Пред БНР директорът на Столичната здравна инспекция Данчо Пенчев посочи, че зелените коридори за масова ваксинация биха били задействани от утре:

„В момента се разпределят ваксините, все още продължаваме да ваксинираме по фазите в Националния ваксинационен план и се създава организация, при която зелените коридори биха отворили при възможност и наличие на ваксини от утре“.

От 16:00 днес в столичната болница "Св. Анна" се подновява ваксинирането срещу Covid-19, съобщиха от лечебното заведение. Желаещите ще бъдат ваксинирани с ваксина на "АстраЗенека".

Приоритетно ще бъдат ваксинирани рисковите групи - учители, социални работници, пенсионери. Ваксинационните кабинети ще се помещават в Триажния пункт - в двора на болницата.

Всеки ден от 8:00 до 17:00 ч. до 10 екипа ще могат да ваксинират гражданите. От 17:00 до 8:00 ч. ще работи и един нощен екип.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Божков

Васил Божков: Председателят на КЗП Мария Филипова ми поиска рушвет от 10 000 лв. на ден, ще го докажа в съда!

Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел.  Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и изнасилване СГС гледа дело срещу Васил Божков Филипова е свидетел по дело за подбудителство към умишленото убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка..

публикувано на 28.02.25 в 18:20

Протестът пред парламента в Атина продължава

До батални сцени в Атина и Солун се стигна по време на демонстрациите заради жп-катастрофата с 57 жертви преди две години. Камъни и коктейли "Молотов" полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция е блокиран до утре сутрин. Протестът пред парламента в Атина продължава, след като по-рано полицията..

публикувано на 28.02.25 в 18:10

Откриха уникални афрески в Помпей, свързани с Дионис

В Помпей археолозите откриха в антична вила стая с уникални афрески, свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-ви век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей бе открита в центъра на древния град.  Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос" заради стенописите, свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е..

публикувано на 28.02.25 в 17:57

САЩ съгласни Александър Дарчиев да бъде посланик на Русия във Вашингтон

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в скоро, съобщиха от руското външно министерство.  От 2005 до 2010 г...

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

КЗП: От днес "Виваком" няма право да прилага индексираните цени на месечните такси

От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

НИМХ: Тази година сме преживели най-студения февруари от 2013 г. насам

Тази година сме преживели най-студения февруари от 2013 насам. Това показват измерванията на Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ). Най-ниската минимална температура в населено място е минус 22,5°C, измерена на 22 февруари в гр. Главиница, област Силистра. На връх Мусала най-студено е било на 20 февруари - минус 23,1..

публикувано на 28.02.25 в 17:21