„Освен известен муден процес в началото, който можеше на някои хора да им изглежда като саботаж или опит за саботаж, не сме наблюдавали нещо сериозно.“
Заради противоепидемичните мерки хората са били пропускани бавно и са се образували опашки, обясни още Божинова.
„Това си беше нещо като минирепетиция за изборите, не беше решаваща пандемичната ситуация“, подчерта Божинова. По думите ѝ когато има по-голям залог в избора, хората се мобилизират да отидат.
Обзор физико-географски е отделен и затруднен в получаването на някои услуги от Община Несебър. Желанието да се отделят от Несебър е старо, няколко кмета искат да направят това, посочи Даниела Божинова и припомни, че подписката за провеждането на референдума за отделяне е била много широко подкрепена.
След сегашния съвсем ясен резултат в полза на нова община ще трябва той да бъде представен пред Министерството на регионалното развитие и пред президента, който да издаде указ, уточни Божинова.
„Не можем да кажем, че на 100% ще има нова община. Има едно обстоятелство, което може да ги спре и това е недостатъчният брой население, жители на тези село и Обзор. Но пък това не го спазва всяка четвърта община в България.“
Инициативен комитет беше против отделянето на Обзор. Според неговия представител Кольо Божков е имало изборен туризъм за референдума.
„Идваха от цяла България да гласуват тук, да наклонят резултатите. Целият вот е контролиран.“
Според Божков по време на кампанията са били използвани „измислени числа“ и в Обзор „всичко е, както трябва“.
Кольо Божков потвърди, че „пъпната връв“ между двамата кметове – на Обзор и на Несебър, както и между институциите – кметство и община, отдавна е прекъсната, а общуването между кметовете е съпроводено от нападки.
Какво е надделяло в референдума? „Политиката най-вече и бизнес интересите, предполагам, че са в строителството. Ще се разкрият тук доста големи терени, които явно ще бъдат застроени“, отбеляза Божков.
„И местни интереси има. Усеща се някакъв повей отвънка, от София даже.“
Кметът на Обзор Христо Янев коментира в предаването „Преди всички“, че Община Несебър винаги е неглижирала Обзор и съставните селища. Той смята за несериозни твърденията, че има намесени интереси.
Според Янев категоричният вот показва, че жителите на Обзор и съседните селища искат да се отделят от една от най-богатите общини в България. „От хубаво никой не бяга“, изтъкна той.
Кметът на Обзор отрече тезата за изборен туризъм. „Няма такова нещо. Заличени бяха (от избирателните списъци)и местни хора, които постоянно живеят в града – това е истината.“
Обзор не може да си реши проблемите – има проблеми, няма чуваемост от страна на общината, обобщи Христо Янев. „Ние можем да бъдем независими, можем да се издържаме, няма да сме в тежест на държавния бюджет.“
Отделянето не е самоцел в Обзор, смята и Даниела Божинова. „Залогът всъщност е доброто управление.“
Липсата на децентрализация води до появата на напрежения не само по линия София – общини, но и вътре в самите общини, заяви тя.
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.При вероятно най-високата избирателна активност на референдум в страната 73 на сто от гласоподавателите в Обзор и шест села са поискали на референдума, проведен в неделя, отделянето им от община Несебър. Те са дали отговор "да" на въпроса:..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата...
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви ...
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..