Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На остров Занзибар с туроператора и водач Николай Александров

По-голямата част от населението работи в туризма, занаятчийството, риболова

Николай Александров
Снимка: Славена Илиева

„Когато беше малък, ти разказах много, много истории за Брайхър и за островите Сили. Спомняш ли си, че често ме питаше откъде е дошъл Занзибар. Никога не ти казах, нали? Е, сега най-после ще разбереш. „На двора в къщата на пралелята на Майкъл има огромна дървена костенурка. Нарича се Занзибар. Никой не знае откъде се е появила и защо стои там, докато Майкъл не получава завещание -  дневника на пралеля си, заедно с кратко приятелство и любовта, които правят живота ни по-светъл и в най-мрачните дни".

Това е откъс от книгата „Костенурката Занзибар“ на английския писател Майкъл Морпурго, три пъти носител на наградата „Ред хаус“, която се определя чрез гласуване на децата.

А както вече се досещате, ние потегляме на далечно пътешествие по стъпките на Ливингстън, за да се докоснем до красотите на Африка.

Усмихнатите хора на остров Занзибар       Снимка: Славена Илиева

Николай Александров е туроператор и след завръщането си от Занзибар сподели какви са неговите впечатления от пътуването му до африканската страна.

„Знаете, малко сме ограничени с пътуванията тази година. Една от малкото територии, които са позволени в момента като локация е Танзания и в частност остров Занзибар“.

Масаи на брега на кораловите плажове на Индийския океан      Снимка: Славена Илиева

Според Николай Александров Занзибар е хубаво, уникално място, защото е в Африка и е сравнително непознато за българите като територия.

„И е хубаво, защото стана модерно в момента тази година по обективни причини и все повече хора го откриват за себе си заради океана, заради изключителните приливи и отливи, които са характерни за тази територия, заради много вкусната храна, заради приятелски настроените местни хора, които са ведри и усмихнати, макар и много бедни“.

Водачът на групи Северина Маркова в Стон Таун разказва за мястото където през 1520 г са продавани роби, второто най-голямо място в Африка след Гана и за историята на Black Friday                               Снимка: Славена Илиева

Занзибар е бил под португалско, британско, немско, арабско влияние. Местният език е суахили, който принадлежи към групата на езиците банту. От 2004 година е официален език на Африкански съюз. Суахили е силно повлиян и от арабския език и не се учудвайте, ако някоя дума ви звучи познато като подправката карамфил -  островът е един от най-големите производители на карамфил в света.

„Направихме този  чартър, защото е най-лесният, най-бързият начин да се стигне до там, тъй като директни полети по принцип няма до Занзибар“, допълни Николай Александров.

В джунглата на парка Джозани с маймуни, костенурки на 200 години, мангрова растителност и лечебната сила на билките   Снимка: Славена Илиева

Друг интересен  факт е, че там се е провела най-кратката война в историята на света - Англо-занзибарската война през 1896 година. Война, която  е продължила  само 38 минути, при която загиват 570 занзибарци и има само един ранен британец. По тези земи 98 % от хората са мюсюлмани. До 7 годишна възраст е задължително образованието. Учат  в държавни  училища,  а по-специализираните са медресета, където се набляга на религиозното образование. По-голямата част от населението работи в туризма , занаятчийството, риболова.

Фауната и флората  са уникални. Когато стигнете до мангровите гори  с вплетени клони като от пейзаж разбирате колко са зависими жителите от приливите и отливите на океана.

Интересното на Занзибар е не просто мястото, не просто природата, не просто джунглата. Там има изключителни животни“, подчерта Николай Александров.

В Медресето (ислямско религиозно училище) с децата и техните учителите    Снимка: Славена Илиева

През 1840 година султанът на Оман Саид Ибн премества в Занзибар своята столица, а през 1964 Занзибар се съединява с Танганайка и така се образува името на съвременната държава Танзания.

Занзибар се ползва с автономен статут и си има собствен президент и парламент, въпреки че за доста неща са под шапката на Танзания.

„Занзибар е доста населен остров, макар и неголям, като има отделни села, малки бедни селца. Те са мюсюлмани, имат по много деца. Много са религиозни“.

Изкуството в Занзибар            Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52