Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалистът по медицинско право

Мария Петрова: Зелените коридори са жалък опит да се вдъхне доверие във ваксинационния процес

Обществото е поляризирано на умни, красиви и далновидни, които се ваксинират и на такива, които смятат, че ще бъдат чипирани

Снимка: БТА

Специалистът по медицинско право адвокат Мария Петрова критикува изпълнението на ваксинационния план у нас. Ваксинацията започна преди месец и половина, а информационната система за дистанционно записване още не сме я видели, изтъкна Петрова пред БНР.

„Жалките пиар опити със зелените коридори да се вдъхне доверие към ваксинационния процес – от една страна чудесно, всеки да пише в социалните мрежи колко добра е организацията в три от големите столични болници – чудесно. Но какво правим с останалото население? Какво правят хората във Видин, в Айтос, в Свиленград, където няма зелени коридори?

„Живеем в едно много сбъркано общество с неправилно поднесена информация. Липсата на електронно здравеопазване си каза своята дума. Отивате на ваксинационен коридор, зелен коридор – никой там не може да види вашата здравна история, разчитат да си носите разпечатаните епикризи. Всички знаем, че поради липсата на стандарт в България медицинската документация се пише не с оглед състоянието на пациента, а с оглед изискванията на Здравната каса“, коментира адвокат Петрова в предаването „Преди всички“.

Снимка: БТА

Хората се оплакват, че не са получили информация. При наличие на три регистрирани ваксини – всяка със своите качества и недостатъци, лишаваме гражданите от възможност да изберат заедно с техните лични лекари или лекари, които ще проведат ваксинацията, кое е най-доброто за тях, подчерта Петрова.  

Не видяхме нормалност в процеса по ваксиниране, заяви Мария Петрова.

„Не видяхме абсолютно никаква грижа за хората с редки заболявания, за хората с хронични заболявания. Видяхме поляризиране на обществото на умни, красиви, далновидни хора, които са успели да се ваксинират и такива, които смятат, че ще бъдат чипирани, с променено ДНК и какво ли още не, в другата крайност. Не видяхме нормалност в този процес.“

Опашка за ваксиниране срещу Covid-19 в Пловдив  Снимка: БГНЕС

Относно допълнителните такси, изисквани от личните лекари за поставяне на ваксина Мария Петрова е категорична, че имунопрофилактиката по закон не се заплаща от бюджета на НЗОК. Тя припомни, че бе договорен бюджет за общопрактикуващите лекари за извършването на дейността по имунизациите.

Голяма част от личните лекари не издават касови бележки, чисто практически е така, уточни Петрова. 

При нарушени пациентски права, включително икономически, органът, който осигурява контрол, е ИА „Медицински надзор“. Те провеждат формални проверки по документи, не на място, и дори да се установи нарушение, това ще бъде категоризирано като дребен пропуск в работата на личния лекар, обясни адвокат Петрова.

„И ако става въпрос за касов бон от 4 лева, дори да се издаде наказателно постановление в тази посока, че някой е нарушил правата на пациента, твърде вероятно е то да е отменено от съда поради маловажност, не само защото сумата е малка, а защото това е изключително дребен пропуск в цялата организационна работа на личните лекари, където отново потърпевши се оказват пациентите.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51