Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Донка Куртева

Отбелязваме 115-годишнината от рождението на видната българска пианистка с голяма международна кариера Донка Куртева. Името на тази музикантка е познато на тези, които следят конкурса за непрофесионални пианисти VivaPiano, където се връчва награда на нейното име. Уви, с изкуството ѝ почти никой не е запознат - през 40-те години на ХХ век тя емигрира в чужбина и посещава България само веднъж - през 70-те години. Има запазен запис от нейното изпълнение на Концерт за пиано и оркестър №2 от Рахманинов през 1972 г. с Варненската филхармония под диригентството на Йордан Дафов, но все пак тогава тя е в напреднала възраст.

Донка Куртева е родена на 6 март 1906 г. в  София, в семейство с културни традиции. Двете ѝ сестри са певици, а тя самата започва да взема уроци по пиано при  Люба Мандушева от 6-годишна. Завършва Софийското музикално училище в класа по пиано на Андрей Стоянов. През 1925 г. заминава за Виена, където две години учи при известния клавирен педагог Пол де Кон. След това продължава усъвършенстването си в Париж при Чампи и Корто.

През сезона 1928/1929 изнася редица концерти с тенора Енрико ди Мазей във Франция и Швейцария. Тъй като при завръщането си в България вече е открита Музикалната академия, тя продължава обучението си и го завършва в класа на своя предпочитан педагог Андрей Стоянов. В този период започва и голямата кариера на Донка Куртева у нас и в чужбина - гостува с концерти в Италия, Германия, Полша, Чехия, Румъния, Югославия. Изнася самостоятелни рецитали и  участва в концертите на големите симфонични оркестри. В репретоара ѝ са Концертите на Бетовен /№4 и №5/, на Шуман, Шопен, Лист, Чайковски, Прокофиев, Рахманинов, Григ, сонати за пиано на Брамс, Лист, Бетовен, Шопен, цикълът "Карнавал" и Симфоничните етюди на Шуман, клавирни пиеси на френските композитори Дебюси и Равел, и, разбира се, творби на български композитори.

Донка Куртева има блестящи изяви и в камерни състави - в трио с Недялка Симеонова и Светослав Марчинков, в сонатно дуо с Владимир Аврамов, в състави, които изнасят стотици концерти в София и страната.

Донка Куртева (1906-1991)За нея големият наш цигулар Владимир Аврамов пише в спомените си:

“Не мога никога да забравя редицата съвместни сонатни концерти, които изнасяхме в продължение на години с Донка Куртева. Те включваха творби от Моцарт, Бетовен, Григ, Цезар Франк, Шуман и др. Нейното необикновено излъчване, съсредоточеното ѝ вживяване при изпълняваните произведения, прецизният ѝ съпровод, оставиха у мен незабравима, запомняща се следа. Веднъж, при изпълнението на една от гениалните сонати, се обърнах с бегъл поглед към нея и забелязах, че  оголените ѝ ръце са настръхнали - реакция на темпераментното вживаване, което се случва при най-съвършено изпълнение на гениален творец. На Донка Куртева не мога да не отредя най-високо признание за клавирно музициране, нямащо граници. Също така изпълненията ѝ с нашия квартет бяха прецизни до съвършенство."

През 1947 г. Донка Куртева емигрира в САЩ и се установява в Детройт. Продължава концертната си дейност в Мичиган, Охайо, Лос Анжелес, Чикаго, занимава се активно и с преподавателска дейност - има  студио в Карнеги хол в Ню Йорк. Умира точно преди 30 години, през 1991 г.

В звуковия файл ще откриете и малка част от Втория концерт за пиано и оркестър от Рахманинов - единствения запис на Донка Куртева, съхраняван в Златния фонд на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25