Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов силен вторичен трус от 5,7 по Рихтер близо до гръцкия град Лариса

| обновено на 04.03.21 в 23:37
Разрушения след силно земетресение в централна Гърция на 3-ти март 2021 г.
Снимка: Ройтерс

Ново силно вторично земетресение след вчерашния мощен трус със сила близо 7 по скалата на Рихтер разлюля тази вечер централна Гърция в района на Лариса, съобщава Ройтерс.

По порвоначални данни на Европейския средиземноморски сеизмологичен център магнитудът днес е бил 6 по скалата на Рихтер, но малко по-късно той беше ревизиран леко надолу до 5,7 по Рихтер. Епицентърът на земетресението е бил на дълбочина на 11 километра и на 17 километра западно от Тирнавос - втория по големина град в региона на Лариса.

Силният вторичен трус е бил регистриран към 20:38 ч. местно време.

Последвали са два по-леки труса на 244 километра от Атина, съобщи Атинскиятинститут по геодинамика.

От пожарната служба съобщиха, че засега няма съобщения за жертви или сериозни щети. Спасителните служби обаче посочиха, че има нови щети по сградите, които вече бяха отслабени от силното земетресение в сряда, съобщава Франс прес.
Има и паднали скали, които са се отчупили от Метеора, където е разположен огромен комплекс от източноправославни манастири.

Ръководителят на гръцката организация за защита от земетресения Ефтимис Лекас заяви пред радио "Скай", че новият трус е бил на около пет километра от епицентъра на силното земетресение в сряда.

Държавният гръцка телевизия ERT пък показа кадри на изпаднали в паника жители по улиците.
Мощно земетресение разтърси същия район в сряда, при което хората избягаха от домовете, като бяха нанесени сериозни щети на къщи и автомобили в близките села.
Сеизмолозите заявиха, че очакват поредица от вторични трусове и през следващите дни.

Гърция е разположена на редица разломни линии и е спорадично засегната от земетресения. Но те се случват най-често в морето и не причиняват жертви.

През октомври 2020 г. земетресение с магнитуд от 7 по скалата на Рихтер беше регистрирано в Егейско море между гръцкия остров Самос и град Измир в Западна Турция. Тогава загинаха двама тийнейджъри на остров Самос при срутване на сграда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Правителството харчи като луд с картечница

От "Демократична България" предложиха пакет от мерки за запазване на фискалната стабилност на страната. Депутатът Мартин Димитров мотивира необходимостта от ограничаване на разходите: "Виждате, че правителството харчи като луд с картечница - б лизо 500 милиона лева е новият дълг, новите заеми, които тези хора вземат всяка седмица. Това е негативен..

публикувано на 09.10.25 в 17:03
Фридрих Мерц

Германското правителство постигна споразумение за реформи, за да изведе страната от рецесията

Германското правителство постигна окончателно споразумение по пакета реформи, с който цели да изведе страната от рецесията. Коалиционните партньори се договориха за промени в социалната система, за въвеждането на "активна пенсия" и за нови инвестиции в инфраструктурата. Освен това отново ще има държавна подкрепа за покупка на електромобили...

публикувано на 09.10.25 в 16:51
Председателят на БСБСПА д-р Сийка Кацарова e избрана за президент на Европейската СПА асоциация, поемайки поста от досегашния ръководител на организацията Тиери Дюбоа.

Д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация

Председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация. Организацията провежда своя годишен конгрес в Хаапсалу, Естония.  За първи път в 30-годишната история на Европейската СПА асоциация български експерт оглавява асоциацията, която обединява водещите СПА..

публикувано на 09.10.25 в 16:34

Полицията в Пазарджик задържа мъж от село Говедаре за търговия с гласове

Полицията в Пазарджик задържа пореден дилър на гласове, който е работил в полза за конкретен кандидат за общински съветник. При обиск в дома на 32-годишен мъж от село Говедаре са открити тетрадки с лични данни на хора и голяма сума пари.  Действията на полицията са част от ограничаването на изборната търговия по повод извънредните избори за..

публикувано на 09.10.25 в 16:33

МВнР: България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас"

България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", което може да бъде първата стъпка към траен мир и сигурност в региона. Това се посочва в позиция на Министерството на външните работи. Постигната е сделка за примирие в Газа Световни лидери приветстваха споразумението за Газа В Газа съобщиха за израелски..

публикувано на 09.10.25 в 16:22

В Сливен следят нивото на Тунджа

Кметовете на населените места около река Тунджа в Сливенска област водят периодични наблюдения за повишаване на нивото на водите, каза за БНР главен инспектор Росен Георгиев, в.и.д. началник на пожарната в Сливен. Заради сушавата година нивата на реката при последните дъждове не са се вдигнали опасно високо и тя не е излязла от коритото си...

публикувано на 09.10.25 в 16:19

СЕМ продължи лицензията на радио "Алма Матер" с 15 години

Съветът за електронни медии гласува продължаване на лицензията на радио "Алма Матер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с 15 години, считано от 11 януари 2026 г. Членът на СЕМ Габриела Наплатанова подчерта, че медийният регулатор дава подкрепата си за тази инициатива на университета: "Алма матер" е радио със страхотен екип, с..

публикувано на 09.10.25 в 16:12