Композиторът Георги Андреев разказа в навечерието на 3 март за идеята на напише Етновариации и фуга по една балканска тема - същата, която стана повод за създаването и на документалния филм на режисьорката Адела Пеева "Чия е тази песен".
Историята, разказана в него, е особено интересна. Песента има много имена: В България се нарича "Ясен месец веч изгрява", в Босна - "Погледай ме Анадолко", в Сърбия - "Руси коси", в Македония - "Ой девойче, девойче", в Гърция - "От чужда земя", в Турция - "На път за Ускудар", еврейското заглавие е "Красивата девойка" и т.н. Може да се открие и на арабски, испански, френски, италиански, дори и на английски. Едва ли има друга такава песен в света, която всички хора да обичат толкова много, като своя собствена.
Георги Андреев се вдъхновява да вплете в новата си композиция седем вариации в типичните за седем балкански народа фолклорни ритми и орнаменти - темата е тържествена, с епичен характер, а след нея следват албанска, родопска, турска, румънска, македонска, гръцка и сръбска вариация. Творбата завършва с фуга.
"Целта на това произведение, освен чисто професионална - музикално да е оригинално, интересно, атрактивно и предизвикателно, както за оркестъра и диригента, така и за публиката, е да се покаже, че на тази територия - Балканите - която е размирна открай време, ако може да има някакво посление, това е, че нас, хората, които живеем на тази територия, много повече неща ни свързват и ни обединяват, отколкото ни разединяват. И нека се опитаме да живеем в мир, съгласие и разбирателство един със друг, а не да воюваме, да се караме и да спорим за временни, незначителни неща. В крайна сметка никой няма да има полза от това, освен враговете. Да се съсредоточим върху общите ни черти, а не върху различията ни." - призовава авторът.
Чуйте в първия звуков файл споделеното от Георги Андреев, а във втория звуков файл и новият запис, осъществен през 2020 г и продуциран от Музикална къща БНР.
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..