Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желаещи US виза от 13 страни могат отново да кандидатстват

Нед Прайс
Снимка: Ройтерс

Повечето кандидати за визи за САЩ, на които те са били отказани заради забраната, въведена от бившия американски президент Доналд Тръмп за достъп до американската територия за граждани от 13 страни, могат да подадат нови заявления за издаване на визи или да поискат ново решение по случая им, обяви Държавният департамент, предаде БТА.

Президентът Джо Байдън анулира разпореждането на Тръмп още в първия ден в стъпването си в длъжност. Според говорителя на Държавния департамент Нед Прайс кандидатите, на които е била отказана виза преди 20 януари 2020 г., трябва да подадат ново заявление и да платят нови свързани с това такси. На онези, на които е било отказана виза на или след 20 януари 2020 г. могат да поискат преразглеждане на решението, без да трябва да подават ново заявление или да плащат допълнителни такси.

Според данни на Държавния департамент от 2017 г. след като ревизирана версия на първоначалната забрана на Тръмп бе оставена в сила от Върховния съд на САЩ на около 40 000 души бе забранено да влязат в страната. Някои страни бяха извадени от списъка с 13-те държави, а други добавени. Към края на президентството на Тръмп той включваше Мианма, Еритрея, Иран, Киргизстан, Либия, Нигерия, Северна Корея, Сомалия, Судан, Сирия, Танзания, Венецуела и Йемен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генерал Николай Русев

Командирът на ВВС: До края на годината трябва да има 8 самолета Ф-16 у нас

България очаква скоро да получи два нови самолета Ф-16. До края на годината осем машини трябва да са в страната. Това е очакването на командира на ВВС генерал-майор Николай Русев. Той говори след церемонията по отбелязване на Празника на авиацията и Военновъздушните сили. В момента у нас са 4 самолета Ф-16. 8 от машините от първия договор..

публикувано на 16.10.25 в 11:18
Петко Стефановски

Шефът на НЗОК започва проверки на дейността на всички дирекции и административни структури

Управителят на Националната здравноосигурителна каса доц. Петко Стефановски започва проверка на дейността на всички дирекции и административни структури в Касата. Тя ще обхване както минал период, така и работата на институцията от началото на мандата на настоящия управител. За целта на проверката правомощията на проф. Момчил Мавров,..

публикувано на 16.10.25 в 11:17
Божидар Божанов

Божанов: Борисов призна, че министерствата са на концесия

Съпредседателите на "Да, България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов казаха, че за липсата на кворум в пленарната зала носи отговорност мандатоносителят ГЕРБ.  Според Мирчев и Божанов дали ще се стигне до преформатирене и смени в правителството зависи от лидера на партията Бойко Борисов: "Това какво е решението ще зависи, разбира се, от управляващото..

публикувано на 16.10.25 в 11:12
Йордан Колев

Пилотът писател Йордан Колев: "Хилядолетната битка" - трилогия за трънливия път на вярата

Трилогията на Йордан Колев - "Хилядолетната битка" е директна препратка към онази далечна епохална борба на човечеството между доброто и злото.  "Екзекуторът", финал на трилогията, е апокалиптичен трилър. Сюжетът му е от непосредственото бъдеще. Неговата първа част, "Генезис", маркира в телеграфен стил глобална пандемична катастрофа,..

публикувано на 16.10.25 в 11:09
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев предлага всички депутати да се откажат от служебните коли

Всички народни представители да се откажат от служебните си автомобили предлага Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. Ако НС свали охраната от НСО на Радев, той отсече: Ще се откажа от нея! Призивът му идва след писмото на държавния глава Румен Радев, с което той уведомява началника на НСО ген. Емил Тонев, че от 20 октомври ще пътува с личния си..

публикувано на 16.10.25 в 11:08

Уругвай легализира евтаназията

Горната камара на парламента на Уругвай одобри вчера законопроекта за "достоен край на живота", с който южноамериканската страна легализира евтаназията, предаде агенция ЕФЕ, цитирана от БТА. След повече от десет часа дебати всички сенатори от управляващия "Широк фронт" гласуваха в подкрепа на инициативата, а към тях се присъединиха и няколко..

публикувано на 16.10.25 в 11:04
Велислава Делчева

Омбудсманът с предложение за административни улеснения на родителите, получаващи помощи за дете

Омбудсманът Велислава Делчева изпрати препоръка до министъра на труда и социалната политика Иван Гуцанов, с която предлага да бъде премахнато изискването гражданите всяка година да представят удостоверение за доходите си за  продължаване на месечната помощ за дете. Данъчната администрация и Националния осигурителен институт разполагат с..

публикувано на 16.10.25 в 11:01