С голямо мнозинство Европейският парламент гласува свалянето на имунитета на каталунските евродепутати Карлес Пучдемон, Тони Комин и Клара Понсати.
Вотът се проведе вчера, а резултатите бяха обявени днес.
Докладчикът, който предложи свалянето на имунитета, е български евродепутат.
Искането е от съда в Испания, който ги издирва по обвинение в заговор срещу правовия ред в държавата и присвояване на публични средства.
Пучдемон и Комин живеят в Белгия от 2017 година, където избягаха, след като референдумът за независимост на Каталуния, който те организираха, бе обявен за незаконен от испанския съд. Тогава белгийският съд отказа да ги екстрадира, а по-късно тримата спечелиха евродепутатски места на изборите през 2019 година.
Джамбазки заяви, че ще съди Пучдемон, който в интервю за българска медия го нарече „фашист“:
„Тези квалификации колегата ще му се наложи да ги докаже в гражданска съдебна инстанция, ще го призоват да защити своите твърдения, защото по време на цялата тази процедура аз се срещнах с изключително нечистоплътна и непочтена кампания от страна на тази политическа сила“.
Европейският парламент ще гласува през първия ден от пленарната сесия свалянето на имунитета на тримата сепаратистки лидери от Каталуния - Карлес Пучдемон, Тони Комин и Клара Понсати. Докладчик по случаите е българският евродепутат от групата на..
Трима възрастни и две деца остават за лечение във великотърновската болница. Те пострадаха при катастрофата от тази сутрин в северната част на Прохода на Републиката. Пострадаха и петима румънци. В момента се репатрират катастрофиралите автомобили,..
Президентът Румен Радев и патриарх Даниил дадоха началото на инициативата "По пътя на вярата" и на поклонническия маршрут "Рилският Чудотворец". Първият маршрут, който ще бъде изминат в рамките на инициативата "По пътя на вярата", е вече..
Заместник-председателят на Сметната палата Силвия Къдрева категорично отрече да е в конфликт на интереси спрямо кандидатстващите за членове на Комисията за противодействие на корупцията Петър Коев и Стоян Петков, за което алармираха от ПП-ДБ...
Полицията в София задържа жена с голямо количество наркотици и пари, научи БНР. 45-годишната жена е била арестувана пред дома ѝ. В гаража ѝ са открити два плика с марихуана. При претърсване на жилището е открит метаамфетамин и около 160 000 лева..
За 25-та поредна година, почитателите на Шекспир ще могат да гледат постановката „Ромео и Жулиета“ под небето на пазарджишкото село Паталеница. Преди четвърт век, спектакълът поставя началото на шекспировите театрални лета, като всяка година..
Десет станаха пострадалите при катастрофата от тази сутрин в Прохода на Републиката, където край село Мишеморков хан се удариха три леки автомобила. Движението в района на инцидента е с ограничения и затруднено. Деветима души са пострадали при..
Цените на акциите потънаха до 3-месечно дъно в Европа заради наложените мита от Съединените щати. Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% Инвеститорите реагираха рязко на решението на президента Доналд Тръмп да наложи нови..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..