Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да работиш от райско кътче: workation

Снимка: pexels.com/Andrea Piacquadio

Докато редица страни по света налагаха през 2020-а и продължават да налагат ограничения за пътуване и блокади в опит да овладеят разпространението на Covid-19, някои Карибски държави се отварят за света и предоставят възможност за дистанционна работа на хора от цял свят. 

За много хора работата от вкъщи се превърна в нещо нормално по време на пандемията от Covid-19. И някои щастливци могат да изпълняват задълженията си от всяка точка на земното кълбо, стига да има стабилна интернет връзка. В резултат на това редица екзотични дестинации, които загубиха приходите си от туризъм, се възползват от ситуацията като предлагат визи за дългосрочно пребиваване за дистанционни служители, като по този начин наливат пари в икономиките си.

Едно от райските кътчета, където човек в продължение на година може да работи дистанционно е Барбадос. Министър-председателят Миа Мотли:

„Covid-19 създаде големи трудности за страните, които разчитат на туризма. Част от предизвикателството се отнася до краткосрочните пътувания. И приехме, че ако имаме механизъм, който да позволява на хората, които искат да се възползват от възможността да бъдат в различна част на света, да се порадват на слънцето, морето, пясъка, на едно стабилно общество, което функционира добре, Барбадос е перфектното място за това. И вместо да сте тук за седмица или месец, защо бизнесът ви да не бъде планиран от тук, предвид факта, че Covid-19 донесе несигурност, а ние можем да ви осигурим сигурност за следващите 12 месеца. Освен всички удобства като турист, ще ви бъде осигурено и необходимото, за да можете да работите и да изкарвате парите си.

Снимка: unsplash.com/Edgar Chaparro

Хората, които предприемат подобна стъпка дават следните съвети: след като дестинацията е избрана и престоят – потвърден, внимателно да планираме пътя си до мястото, за да не се окажете неприятно изненадани от ограниченията за пътуване, които сравнително често се променят. След това трябва да сте наясно какъв вид отрицателен тест за коронавирус се изисква, колко време преди да пристигнете трябва да се направи и да намерите подходящата лаборатория за това. Ето още съвети от Карън Ти, която един месец е работила дистанционно от Вирджинските острови:

„Ако мислите да пътувате по време на пандемията е добре преди това да натрупате спестявания, за да сте спокойни, в случай, че нещо се обърка. Вторият ми съвет е да обсъдите решението с работодателя ви. Също така, когато ангажирате мястото си за престой, попитайте за скоростта на интернет връзката.”

Хавай. Снимка: unsplash.com/Christian JoudreyБермудските острови също предоставят специални сертификати, които позволяват дистанционна работа до една година и осигуряват привилегии като на бермудски гражданин. Аруба и Каймановите острови са някои от другите страни, които предлагат програми „дигитален номад” за работници от чужбина, които за известно време искат да „избягат” от пандемията. Дистанционно може да се работи още и от Хавай и дори Исландия и Дубай.

Най-големият недостатък на подобна стъпка са разходите – да се установи и работи спокойно човек в Карибския регион например, не излиза евтино.

Тбилиси, Грузия. Снимка: unsplash.com/Anna Bannahyan

По-малки и не толкова привлекателни на пръв поглед държави, като Естония и Грузия, също предлагат възможности за работа от разстояние, като тази тенденция, засилила се през последните няколко месеца, някои анализатори допускат, че може да очертае бъдещето на работата, пътуванията и гражданството като цяло.

Идеята туристическите дестинации да се предлагат и като работни места всъщност не е нова. Японският технолог Цугио Макимото предвижда този феномен още през 1997 г. като пише, че ръстът на дистанционната работа ще принуди държавите да се „състезават” за граждани и дигиталният номадизъм ще доведе до спад в материализма и национализма.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09