Екип на Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е разработил наръчник, който предстои да бъде одобрен от Министерството на образованието и науката. Родителите ще разполагат с него и в електронен формат.
Ръководството за подпомагане на родителите е структурирано след преглед на подобни издания в други страни и на други континенти, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ проф. д-р Галин Цоков, директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти.
Отделено е място на онлайн безопасността, защитата на личното пространство и етикета в мрежата като важен елемент от обучението в домашна среда. Засегнати са въпросите за взаимоотношенията между родители и деца, както и между родители и учители в рамките на дистанционното обучение.
Към родителите се отправят конкретни препоръки според възрастта и етапа на обучение на техните деца – от детската градина до гимназиалната степен, уточни проф. Цоков.
„Ние тръгнахме от едно доста сериозно емпирично изследване на проблемите, свързани с дистанционното обучение. То обхвана над 10 200 респондента, над 8 600 родителя, над 1 600 учителя. То даде интересни данни по отношение на основните проблеми и основните положителни страни. Около 69% от родителите активно се ангажират при подпомагане на обучението на децата си вкъщи. Горе-долу такъв е процентът в други изследвания, които определят семейната ангажираност и при традиционното обучение – 70% от родителите са ангажирани, около 30% от родителите са неангажирани достатъчно.“
Родителите отделят средно около 2 часа на ден, за да подпомагат децата си при тяхното обучение от разстояние. За началния етап на обучение това време е около 3 часа, а в гимназиалния етап рязко намалява, сочат данните.
Как да се организира пространството у дома и къде е добре да учат децата?
„Създаване на определен ред, порядък на ежедневието, което е невъзможно без оформяне на ефективно работно пространство в рамките на дома“, препоръчва проф. Галин Цоков.
С дискретно наблюдение родителят трябва да следи дали детето спазва реда и графика на учебните занятия, е записано още в наръчника.
„Родителите трябва много активно да контактуват с децата – сутрин, преди началото на учебните часове, да дискутират какво предстои, какви основни задачи има през съответния ден. Следобед, вечерта също да се дискутира какво има като резултати.“
Част от препоръките са насочени към родителите на деца със специални образователни потребности.
Още съвети и детайли по темата чуйте в звуковия файл.
Това реши Оперативният щаб за коронавирус в столицата, като ограниченията ще действат до 26 март, информира кметът Йорданка Фандъкова и допълни: „Продължават работа кабинетите в общинските ДКЦ-та или бивши поликлиники, които да позволят на..
„При 24 от 28 области, които са вече в червено, локален подход няма как да се прилага. Трябва да се вземе решение на национално ниво.“ Това каза пред БНР Лилия Стоянова от „Учители за безопасно образование“. От неформалното обединение отново поискаха..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам..
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..