Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият пианист Евгений Кисин гостува за първи път в България

Евгений Кисин в София

Месец март се очертава като много специален за музикантите и меломаните у нас. В София един след друг пристигнат световноизвестни изпълнители и почитателите им се превръщат в звездобройци.

Тази седмица в центъра на вниманието са двама изключителни интерпретатори - пианистът Евгений Кисин и виолончелистът Миша Майски, чиито концерти са в сряда и в четвъртък. Поканите са от Софийската филхармония, но двамата изпълнители гостуваха в НМА „Проф. П. Владигеров“, където получиха почетното звание Доктор хонорис кауза.

Евгений Кисин за първи път ще застане на българска сцена - в четвъртък, в зала „България“ със солов рецитал.

Кисин се срещна с преподаватели и студенти от Академията и беше видимо развълнуван от вниманието към него. По повод званието Доктор хонорис кауза, връчено му от ректора на Музикалната академия проф. Сава Димитров, 50-годишният артист коментира:

"Никога не съм се стремил към награди и звания, но те са оценка за моя труд. Затова са ми скъпи. Включително и степента, която получих днес. Разбирам, че това решение е било спонтанно, защото и концертът ми в София беше организиран неотдавна. Казах на организаторите, че ще бъда свободен и ще мога да направя рецитал преди няколко седмици. Спонтанните решения винаги са най-искрените. Затова съм много благодарен“ 

Той е носител на различни награди, като „Грами“, руската държавна почетна награда „Триумф“, отличия на името на Шостакович, на Херберт фон Караян и редица други, но не и от конкурси, на които никога не се е явявал. Както самият той каза, не е бил и член на жури дори.

Биографията му прилича на каталог, в който човек може да открие имената на най-реномираните оркестри и зали по света и на най-изявените диригенти, с които е работил в тези 40 години стремителна кариера. Въпреки това скромността му е забележителна - и в поведението му, и в думите, в които няма даже сянка на прекомерно самочувствие. Говори с уважение за колегите си на световната сцена:
 
"Много обичам и ценя високо такива пианисти от днешното време като Марта Аргерич, Даниел Барембойм, Григорий Соколов, Мъри Пърая, Андраш Шиф, Михаил Плетньов, Кристиян Цимерман" - разказа той.

Евгений Кисин е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на учебни заведения в Манхатън, Лондон, Хонконг и Йерусалим. Към тях добави отличието, което получи на 8-ми март в Националната музикална академия „Проф. П. Владигеров“.

Как пианистът отговаря и на други въпроси, зададени му от журналисти, студенти и преподаватели - чуйте в репортажа в звуковия файл.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23