Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Аспарух Илиев: Всички одобрени ваксини са обект на строг контрол за страничните реакции

Д-р Аспарух Илиев
Снимка: Личен архив

"Колкото повече хора се ваксинират в световен мащаб, толкова повече ще са сведенията за странични реакции от ваксините. Това е нормалният процес, защото хората имат различни хронични болести", това каза пред БНР д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория във Берн, експерт по безопасност на ваксините.

"Съобщенията обаче в по-голямата си част нямат нищо общо с ваксините. В конкретния случай с ваксината на АстраЗенека, притесненията са при две жени - на 49 и 35 години от Австрия, които работят в една и съща болница, и при двете жени имаше различни по вид съсиреци - в белите дробове и множество съсиреци в тялото. Тогава Австрийската агенция по лекарствата спира временно поставянето на ваксината, за да се изяснят, като в крайна сметка предварителният анализ е, че няма директна връзка с ваксината. Европейската комисия има нужда от малко повече време, за да финализира това решение.

Тук има два елемента, които трябва да се имат предвид - те са колежки, двете жени, тези елементи трябва се изяснят, а това е станало и две седмици след ваксинирането", обясни Илиев в предаването "Хоризонт за вас".

В случая с България става дума за съвсем различен страничен ефект. Става въпрос за остър коронарен синдром или най-вероятно пациентката е получила инфаркт по време на сън. Няма данни за съсиреци, има данни за стент, сърдечна операция - фамилна обремененост, нарушение в обмяната на мазнините, такива хора неизбежно след поставяне на ваксина могат да имат инцидент, но той не е свързан с ваксината", смята д-р Илиев.

БТА

"В момента всички налични одобрени ваксини са подложени на изключителен контрол. Следи се за всеки един случай за странични реакции - виждаме какъв брой пациенти имат проблем с дадена ваксина и броят се сравнява с количеството хора с този проблем, но неваксинирани. И веднага се вземат мерки. До момента нито с "АстраЗенека", нито с другите две ваксини има данни за има несъответствие между двете групи хора - в едната група хора да са повече отколкото в другата", категоричен е специалистът. 

"А всеки един случай се проверява и от медицинско лице. Има 4-степенна скала за определяне на това дали страничните реакции са вследствие от ваксината."

По думите му случаят с пациентката от Пловдив е пример за починала жена от сърце, без да има връзка с ваксината - липсват доказателства да има връзка с имунизацията.

"Тя е имала тежки сърдечни проблеми, трудно е да се каже, че причината е ваксината", допълни още д-р Илиев.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55