Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собственици на жилища искат помощ от държавата за технически паспорт на сградата

Снимка: Радио ВИДИН

Собственици на жилища недоволстват от изискването за технически паспорт на сградите и искат безвъзмездна помощ от държавата. Преди дни стана ясно, че паспортът за всяко жилище трябва да бъде изготвен до края на 2022 г. В противен случай собственикът може да бъде даден на частен съдебен изпълнител.

Изискването за технически паспорт е добра идея, тъй като в него ще бъде описана всяка подробност за имота, посочват собствениците. Но също така изразяват притеснения, че срока е кратък и трудно ще отделят пари за документа.

Неговата цена според експерти ще варира между 100 и 500 лева, но тези, които притежават апартаменти в по-стари сгради и нямат цялата необходима документация, ще трябва да плащат допълнително за нови измервания и цената ще стане значително по-висока.

Затова хората настояват за безвъзмездна помощ от държавата:

-  „Държавата трябва да помогне и то на много хора, защото са затруднени финансово. Предполагам много хора останаха без работа. Би трябвало държавата да помисли за тези хора, да ги подпомогне по някакъв начин, защото един пенсионер с 300 лева как ще си плати паспорта. Абсолютно невъзможно“.

-  „Това трябва да бъде някаква социална услуга“.

Собственици смятат още, че и тук трябва да се процедира, както при санирането на сградите, чрез европроекти. Освен високите цени за паспортите, някои открояват и друг проблем.

-  „Единият проблем е, че са между 250 и 500. Въпреки че има много трудности със събирането на пари по входовете, особено в големите блокове, някак си може би тези ще се съберат. Проблемът според мен обаче ще дойде след това от предписанията. Защото, ако има предписание за смяна на тръби, за допълнителна изолация, за всичко това, това може да стигне суми, които ще са непосилни, за което и да е домакинство“.

Обследването на сградите е задължително и в случай че собственик откаже да плати за технически паспорт, съответната община ще поеме разхода. След това обаче местната управа ще си търси парите по съдебен ред.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Дигитален дневник ще подпомогне издаването на технически паспорти на сградите

Задължителните техническите паспорти на сградите ще са скъпо начинание за много пловдивчани , показа проверката на "Хоризонт". Хората се притесняват също, че процедурата ще се усложни много, ако необходимата документация липсва в общинските архиви ...

публикувано на 09.03.21 в 11:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Монтана се преклониха пред паметта на Васил Левски

С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152- години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му  в центъра на..

публикувано на 18.02.25 в 14:34

Стотици деца се покланят пред паметника на Васил Левски във Велико Търново

Стотици деца от детските градини и училищата във Велико Търново през целия ден поднасят цветя и се покланят пред паметника на Васил Левски в центъра на града, въпреки неспиращия снеговалеж. Монументът е единственият в страната, на който..

публикувано на 18.02.25 в 14:30
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Регионалният министър разпореди глоби за фирми, непочистили от снега пътищата

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна..

публикувано на 18.02.25 в 14:09

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени..

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по отношение на наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа..

публикувано на 18.02.25 в 13:41