Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кои дати ще има слънчево и лунно затъмнение

Националната астрономическа обсерватория Рожен
Снимка: Пенчо Маркишки

Пенчо Маркишки е роден през 1970 г. в Шумен. Интересът му към астрономията датира от ранните му ученически години и става причина през 1985 г. да започне да практикува фотография и астрофотография като хоби. През студентските си години в Шуменския университет и по-късно - упражнявайки професията си „Контролно-измервателни прибори и автоматика“ в предприятия от химическата промишленост, интересът му към астрономията не го напуска.

Пенчо Маркишки започва да конструира астрономическа оптика и така се появяват първите негови стационарни и преносими инструменти за фотографски астрономически наблюдения. През 1994 г. конструира спектрографи, способни да регистрират звездни спектри - задача, която се счита за особено сложна в любителската астрономия, особено по това време.

Пенчо Маркишки е автор на "Гид на любителя астроном 2021", издава го за трета поредна година. Издание, което съдържа информация за предстоящите по-забележителни астрономически явления.

Пенчо Маркишки          Снимка: Станислава Пирчева

"На 16 март в 6:47 покрай Земята ще премине астероид с размери между 16 и 36 метра. Той ще прелети на 280 хиляди километра от Земята, което е малко повече от две трети от разстоянието Земя - Луна", каза в предаването "Нощен хоризонт" Пенчо Маркишки. 

"Сферичната астрономия е една много важна част от астрономията. Тя ни помага не само да се ориентираме по небето, през средните векове, когато са били на ход великите географски открития, тя е била в основата на навигацията, на корабоплаването".

Маркишки добави, че през 2021 година ще има четири затъмнения, но нито едно  няма да бъде достъпно за наблюдение от България.

"26 май - пълно лунно затъмнение, което ще се наблюдава от Източна Азия, Тихия океан, Австралия, западните части на Южна Америка. Това затъмнение е в средата на така наречен сезон на затъмнение - период, траещ около 34 дни, през който период има вероятност да се случат две или три затъмнения, тази година са две“. 

На 10 юни ще има пръстеновидно слънчево затъмнение,  подчерта той:

„То ще бъде пръстеновидно слънчево затъмнение и ще се наблюдава частично от Северна Америка, Централна и Северна Европа и почти цяла Азия без най-южните и югозападни части, без Арабския полуостров и Индия".

Вторият сезон на затъмнение ще настъпи в края на годината:

"Първото затъмнение от него ще бъде частично лунно затъмнение, но с много голяма фаза, почти пълна, което ще се случи на 19 ноември. То ще се наблюдава пак от Тихоокеанския регион, Източна Азия, Тихия океан, Австралия".

Ще има пълно слънчево затъмнение на 4 декември 2021 рано сутринта, което може да се наблюдава доста добре от Антарктида.

Националната астрономическа обсерватория Рожен        Снимка: Пенчо Маркишки

Доц. Евгени Овчаров, директор на катедра "Астрономия" във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" коментира, че Пенчо Маркишки е най-големият специалист по астрономична оптика.

Сънародникът ни д-р Трифон Трифонов от Института по астрономия "Макс Планк " в Хайделберг и неговите сътрудници откриха скоро екзопланетата "Глизе 486 Б", която обикаля около звезда, отдалечена на 26 светлинни години до нас.

"Това откритие е наистина значимо, защото планетата е подобна на Земята - около 30% е по-голяма от нашата планета, близо три пъти е по-масивна. Много по-гореща е, прилича повече на планетата Венера. Най-вероятно тя има атмосфера и би била много удобен обект за следващите космически телескопи". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59