Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново на протест срещу наредбата за дейността на автошколите

Снимка: БГНЕС

Протест срещу спорната наредба, регулираща дейността на автошколите, се проведе в София. Според организаторите от Българската автоинструкторска колегия промените, залегнали в наредбата, представляват предпоставка за корупция и ще затруднят работата на инструкторите.

Това е поредният протест на автоинструкторите срещу Наредба 37. Те отново се обявиха против въвеждането на джипиес контрол по време на изпитите за шофьорска книжка. И още:

"Протестираме срещу Наредба 37, да отпадне изцяло.  Да отпадне увеличението на часовете. Искат колите да са собственост на школите", каза Стоян Стоянов, собственик на автошкола.

Камен Иванов от Българската автоинструкторска колегия се обяви и против концепцията за обучение по безопасност на движението по пътищата, разработена от Държавната агенция по пътна безопасност:

"Примерно, на две-три явявания на година има право курсистът и е със силно завишена изпитна такса. Колкото е по-висока таксата, значи толкова корупцията става по-голяма. Плюс това се набляга и на самоподготовка и за нас евентуално ще останат едни четири-пет часа да го доучим".

За разлика от предишните мащабни протести на автоинструкторите днес на жълтите павета се събраха около десетина учебни автомобила.

Причината - липса на подкрепа от останалите браншови организации:

"Някои от старите организации е пуснала във „Фейсбук“, че Наредба 37 е отпаднала и няма да се приема, което не е вярно", каза Камен Иванов.

Автоинструкторите не одобряват част от промените в наредбата за тяхната работа. Според инструктори текстовете могат да доведат до фалити на малки и средни автошколи. Фирмите настояват да не се въвежда електронно следене на учебните коли с GPS.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40