Очевидно е, че този бюджет не е добър и самите управляващи започнаха да се разграничават от него. Само представителите на БСП го харесват, каза в интервю пред БНР журналистът Веселин Стойнев.
"Пробремът не е, че драстично се увеличават осигуровки и данъци, а че е сбъркан балансът. Ако се прави пенсионна реформа, да се търси консенсус, не да се натоварва бюджета от раз. Бизнесът искк предвидимост и плавност. Сега им сервират нещо, което те трябва да калкулират в разходите си. Като увеличават максималния осигурителен доход трябва да се увеличи и таванът на пенсиите. В същото време се раздават пари на калпак, на пенсионерите, които са под 638 лв., а броят им е над 500 000 лв. Ще трябват милиони за заплатите на служителбите в Националната библиотека. Разбираме, че държавата готви скок на таксите на производителите на храни", каза Стойнев в предаването +Нещо повече".
Той посочи, че цените са се вдигнали предварително с напомпване на очакването за влизане в еврото:
"Този бюджет е проинфлационен, харчиш повече в разходната част за заплати. Какво свърши КПК, та вдигат с 50% заплатите, да не говорим за обществения престиж на Комисията, а и има 2 законопроекта за закриването й. Няма логика и справедливост в бюджета. Бюджетът увеличава дефицита и дълга."
Според него в момента не се вижда алтернатива на управлението, а и алтернативата идва в изборно време или при политически трус в управляващата коалиция.
За искането на президента Румен Радев за връщане на референдума в НС, Стойнев коментира:
"Оказва се, че президентът си вкара автогол веднъж, защото описка референдум на 9 май т. г. в последния възможен час, за да саботира влизането в еврозоната.Управляващите нарушиха тогава Конституцията и доц. Киселова не допусна гледането в НС, а то можеше да се отхвърли, но тогава управляващите решиха, че не трябва да се вдига шум и да се плашат европейските ни партньори. Сега вече не е 12 без 5, а 12 и 5 и еврото влиза след 40 дни."
Стойнев прогнозира, че извънредни парламентарни избори е невъзможно да има преди лятото.
"Но с управление, което излиза на война с всички - бизнес, опозиция и работодатели, не мисля, че дълго ще се задържи на власт", смята журналистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Над 20 милиарда лева са общите разходи по бюджета на Държавното обществено осигуряване към септември тази година. От осигуровки са събрани 11 милиарда лева. За пенсии са изплатени 17 780 000 000 лева. 1012 лева достига средният размер на изплащаната пенсия, включително добавките. Нарастването спрямо септември миналата година е с 83..
Екологичното и здравното министерство, подпомогнати от още държавни институции, се заеха да установят отровен ли е въздуха във Велико Търново и има ли опасност за здравето на хората от работата на завода за преработка на дървесина на "Кроношпан България". Великотърновци винят дружеството за постоянното изпускане на отрови и за запрашеност на..
Пациентски организации отново поискаха държавата да осигури целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболните пациенти у нас. В писмо до здравното министерство и Здравната каса те призоваха за адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за анекс на Националния рамков договор и така да се гарантират адекватни и..
Българската агенция по безопасност на храните чува бизнеса, настоя пред БНР Кремена Стоева, дирекция "Контрол на храните" в БАБХ. Браншовите организации обаче определят увеличението на държавните такси като шоково . Те алармират з а поредното им вдигане с между 10 и 30 пъти от 1 януари. "Новата тарифа е изпратена още през 2023 година на 76..
Министерство на земеделието и храните започва прием на заявления за подпомагане по интервенция "Инвестиции в земеделски стопанства" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Бюджетът за този прием е в размер на 193 514 000 евро. Целта на интервенцията е да бъдат подпомогнати инвестиции в модернизация и механизация в..
За 23-ти пореден път във Враца се организира местната благотворителна кампания "Осиновeте врачанско семейство", която подпомага деца от социално слаби семейства. По традиция кампанията започва на днешния празник Въведение Богородично, който се отбелязва и като Ден на християнското семейство. Идеята на кампанията е да осинови символично..
От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България. Частичната отмяна на санкциите на САЩ, валидна до..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..