Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани

Новият план за развитие на София предвижда двойно повече зелени кътове

Западният парк е оборудван със 110 камери и три патрула за безопасността на хората

"Ремонът на Западния парк се забави, той започна през 2018 година, като забавянето, освен по метеоролигчни причини, беше заради наличието на магистрален водопровод под един от фундаментите на главния вход на парка", това каза в "Хоризонт до обед" архитект Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система" в Столичната община за ремонта на Западен парк в София.
"Това не доведе до оскъпяване на проекта", коментира още арх. Делчев.

Проектът е на стойност 11 милиона лева, като 8 милиона са безвъзмездно европейско финансиране. В края на миналата година Столичната община взе заем от бюджета на София от над 3 млн. лв. за дофинансиране на ремонта, а това се случи, след като заради забавяния управляващият орган на Оперативна програма " Региони в растеж" санкционира проекта с 2 млн. и половина. 

След като ремонтът приключи, заемът на общината трябва да бъде възстановен след получаване на евросредствата:

"Точно така, ние сме подали всичките си искания към управляващия орган, след като бъдат възстановени, ние ще възстановим всички заеми към общинския съвет", отговори Димитър Делчев.

Западен парк

"Западният парк е много красив сега, той е обновен като няколко вида настилки, алеи, ново парково обзавеждане, 110 камери има за видеонаблюдение...Имаше сигнали за задържане на води, но те не бяха по алеите, а по зелените площи и ние ги отстраняваме поетапно.

Възстановени са алпинеумът, езерото, кривите оледала, места за разходки на кучета, пикник, Зелено училище, нова детска площадка и това са много красиви обекти за хората".

Делчев поясни, че благодарение на трите патрула, които обхождат парка, се предотвратява незаконна сеч на дървета, но и хората ще са предпазени от посегателства и престъпна дейност.

Директорът на Дирекция "Зелена система" в Столичната община каза още, че не е подготвен да коментира въпросите за това каква ще е съдбата на 85-те декара гора непосредствено до Западния парк, за които стана ясно, че са собственост на Министерството на отбраната и поради отпаднала необходимост може да бъдат продадени.

"Въпрост за зелената система на София е комплексен, така е по целия свят и ние разполагаме с богато наследство, но то е много старо вече, дърветата са застаряващи - те садени през 50 - те и 80- те години, не са и дълговечни, затова това наследство трябва да бъде обновявано". Това коментира в "Хоризонт до обед" ландшафния архитект Александър Петров от "Софияплан"  по темата за повече паркови пространства според новия градски план.

Анализът на зелената система на София е част от по-голямо изследване на "Софияплан" за околната среда, което включва още климата, въздуха, водите, почвите и отпадъците в Столична община.
Поектът „Програма за София“ е новият план за интегрирано развитие на общината до 2027 година. Арх. Петров е част от екипа, изготвил анализа, в частност по отношение на парковата среда.
Столична община
"София е сред европейските столици с много зеленина. Парковете и градините са със специален статут - те са с най- голяма функционална полза за жителите и за климата.

От нашето изследване стана ясно, че едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани, останалите не са", каза още архитект Петров.

Общият устройствен план на общината предвижда реализацията на двойно повече градски паркове и градини спрямо наличните в момента.

На въпрос, че много от предвидените площи за озеленяване обаче попадат в частни терени, а и немалко частни имоти съществуват и в момента в някои паркове, архитект Петров заяви:

Георги Корнейков, БНР

"Да, за много от тези територии липсват подробни устройствени планове, тепърва се прави ПУП за Борисовата градина.

Още не са реализирани например парковете около Владайска река, парк "Лозенец", "Южен парк 4", парк "Изток" и парк "Искър", това посочи още експертът.

Още по темата слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32