Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хитростите на Хитър Петър в спектакъл в Дома на културата "Средец" в София

Снимката е илюстративна
Снимка: Жоро Александров

Фолклорът ни е пълен с въображение, рисува герои, събирателни образи на чертите на българина, които му помагат да оцелява в трудни моменти. Силният характер, остроумието, дори хитростта са помагали на обикновените хора да преодоляват мъката в живота. Народните приказки са снимки от бита и взаимоотношенията. Те обаче разсъждават върху важни неща като ума и глупостта, доброто и лошото, работливостта и мързела, алчността.

Театрална школа "Ведна" подготви авторски спектакъл "Хитър Петър" с подкрепата на Национален фонд "Култура".  Спектакълът можете да видите в Дома на културата "Средец" в София.

"Хитър Петър е един наш, интересен Робин Худ, който взима от богатите, за да даде на тези, които нямат. Неговите хитрини, измами се уповават на това, че не можеш честен човек да измамиш. Това го има и в другите народи, можеш да измамиш само измамника", каза в предаването "Нощен хоризонт" Красимира Методиева, ръководител на театрална школа "Ведна".

Красимира Методиева           Снимка: БНР

Един от съавторите на постановката "Хитър Петър" Павел Емилов зави, че най-важното е да имаме работа и да правим това, което обичаме:

"Доволен съм, че имам възможност да играя, да се занимавам с това, което харесвам и обичам. Относно представлението, с всяко изминало представление нещата стават все по-хубави и по-хубави".

Според Красимира Методиева българите сме обезверени:

"Не е много справедлив живота, все по-често разбираме, че не е много справедлив и това ни кара да смятаме, че ние трябва да се намесим". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25