Нова книга, която разкрива точното рождено място на първия български възрожденец Паисий Хилендарски, беше представена днес. Тя е написана от археолозите проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов.
Изданието е озаглавено „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея”.
В тази нова монография са представени основните резултати от проучвания, продължили десетилетия за забележителната късноантична и средновековна крепост Урвич до софийското село Кокаляне. Това е един от най-дълго проучваните обекти, който е и съвсем близо до София – само на 5 км. През последните години там са били разкрити останки от манастир от 15-17 век. Неговото изграждане е станало, след като крепостта е била превзета и разрушена от османските завоеватели в края на 14 век. Археологическите изследвания показват, че обителта съществува до края на 17-и век или самото начало на 18-и век, когато е била опожарена.
Филип Петрунов, археолог от Националния археологически институт с музей към БАН и докторант в Нов български университет, е изложил проучванията си относно предметите от ежедневието и бита на монасите от манастира, накити, закопчалки и елементи от облеклото, монети от епохата на Османската империя, битова керамика.
Проучването на крепостта Кокалянски Урвич продължава. Досега там през годините са работили още проф. Димитър Овчаров (баща на Николай Овчаров), доц. Бони Петрунова (в момента директор на Националния исторически музей) и Виолина Кирякова (уредник в Националния исторически музей и докторант в Нов български университет).
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..