Парламентът на Испания узакони евтаназията и асистираните самоубийства, с което според премиера социалист Педро Санчес страната му става по-хуманна, по-справедлива и по-свободна.
Резултатът от гласуването в 350-членния парламент е 202 гласа "за" срещу 141 "против", като положителният вот беше на левите и центристките формации, а отрицателният - на десните и крайнодесните.
Законът важи за нелечимо болни хора - испански граждани или законно пребиваващи в Испания, които са в състояние съзнателно да вземат решение животът им да бъде прекратен, за да избегнат нетърпими страдания.
Нидерландия, Белгия и Люксембург бяха до днес страните от Евросъюза, в които е законна евтаназията.
Парламентът на Португалия прие такъв закон през януари, но тази седмица той беше обявен за противоконституционен.
Премиерът Росен Желязков приветства постигнатото примирие за Ивицата Газа и изрази надежда всички заложници да бъдат освободени. Министър-председателят посочи, че наводнението, взело жертви в комплекс "Елените", не може да остане безнаказано: "Служебни лица са слагали подписа си под всички документи, след което се е стигнало до строителството. Това не..
Три нови електрически локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация от днес. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София - Бургас, а един – по линията София - Русе. Очакваме още един до Коледа. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. "Това е щастлив момент за модернизацията на българската..
Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..
Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Двамата общински съветници от Варна с по-лека мярка - домашен..
Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането. "Това, което ни казаха от Общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..
На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков. Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..
Нобеловата награда за мир за 2025 г. се присъжда на Мария Корина Мачадо, лидер на венецуелската опозиция, обяви Нобеловият комитет в Осло. 58-годишната Мачадо спечели предварителните избори на опозицията за кандидат за президент миналата година, но режимът не я допусна до участие в изборите, след които тя е принудена да се укрива от властите...
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..