Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Караисен чакат изборите и новия водопровод

Снимка: Здравка Маслянкова

Обявяването на по-строгите мерки за овладяване на пандемията завари хората от село Караисен в община Павликени на площада, където започна дългоочакваната от тях подмяна на 30 километра от водопроводните тръби. Миналата година местните хора на няколко пъти излизаха на протести и блокираха републиканския път за Свищов, борейки се за питейна вода.

Водата е на първо място, пандемията дано се овладее, а на 4 април ще гласуваме за по-добро бъдеще, обобщава настроенията един от възрастните мъже в селото.

Над 800 са жителите на Караисен и основният им проблем е не пандемията и спазването на мерките, нито затварянето на държавата, а липсата на питейна вода. Днес са обнадеждени, защото между парламентарните и президентските избори тази година очакват новите 30 километра водопровод, които да заменят старите и пропукани циментово-азбестови тръби.

Един от протестите в село Караисен заради проблема с водата  Снимка: Здравка Маслянкова

„Проблемът съществува отдавна. С огромна радост приемаме новината, че вече започва да се работи по този проект, който беше отлаган повече от две години“. 

„Надявам се нещо хубаво да се случи. Засега пандемията в Караисен е овладяна. Да се надяваме водопроводът да стане добре и за нас да има едно ново начало“.

За нас е дългоочакван този проект, защото миналото лято бяхме два месеца без капка вода, добре че си имаме геран“.

„Очакванията са големи - това нещо да доведе и до задържане на земеделските производители, защото, благодарение на тяхната продукция и на работата по дворовете, хората успяват да се препитават и да издържат и семействата си“. 

Снимка: Здравка МаслянковаВодопроводи, пандемия, ваксини и избори  - тези теми са изместили вечната тема за ниските пенсии, споделя възрастен мъж, докато върви към багера за изкопа, с който се поставя началото за решаване на проблема с безводието в Караисен.

„Какво се случва - нещо добро. Водата е на първо място. Пандемията дано се овладее, колкото се може по-бързо. Изборите са си избори - ще ходим да гласуваме. Пандемията няма да ме спре, такива проблеми няма в Караисен, всичко е нормално. Държавата мисля, че взема мерки. Дано ваксините да помогнат, то има едно затишие сега. Не съм ваксиниран, записан съм. Не се знае кога ще има ваксина“, разказва жителят на Караисен.

Пандемията ще повлияе на изборите на 4 април, твърдят хората в селото и отричат то да е посещавано от търговците на гласове.

„Тук, в Караисен, населението е застаряващо. Младите хора по могат и сигурно ще дойдат да гласуват, но възрастните хора - много се съмнявам. Всеки се пази. Много се съмнявам, че ще има посещаемост, както друг път на избори. Пандемията е по-важна. Да се овладее тази болест и да започне да функционира всичко в държавата и в света. Държавата не е адекватна, защото виждате как затварят ресторанти, училищата, най-важното“.

„Не трябваше да бъдат изборите сега. В Италия отложиха изборите за октомври. Изборите трябваше да се отложат“.

„Пандемията няма да ме спре да гласувам. Важно е, защото трябва да изберем подходящите хора, които да ни управляват. Все още се намират такива. Не съм виждал, не се е забелязвало за търговия с гласове в Караисен“.

„Ще има достатъчно хора, които да отидат да гласуват. Наистина има доста хора, които са уплашени от пандемията, но с лични предпазни средства, спазване на дистанция, с дезинфектанти, ще се случат нещата. Не зная какво очаквам след 4 април. Да се надяваме ново начало, нещо по-хубаво да дойде“.

„Надеждите са да стане нещо по-добро и сега не е зле. Живеем с мисълта за малко по-добре“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27
Старинната аптека

Разходка до старинната аптека "Хипократ“ в Стария Пловдив

Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията.   Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..

публикувано на 20.03.25 в 06:05