Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

37 български офицери ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново"

Арката на генералите във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

37 българските офицери, родени във Велико Търново и произведени в генералско звание до 1945 година, ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на тържествената сесия на Общинския съвет на 22 март, празника на старопрестолния град. Предложението е на Държавния военноисторически архив. Сред видните търновски генерали са двама регенти на Царство България, двама генерали, завършили духовна семинария и след това избрали житейският и професионалният им път да продължи в българската армия. Велико Търново е дал и двама контраадмирали за българския флот.
 
Инициативата е по повод 22 март, празника на Велико Търново, и 70-ата годишнина на Военния архив, чието седалище е в старата столица.   

Според директора на Държавния военноисторически архив Светлин Радев удостояването със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на 37-те генерали, посмъртно, е израз на обществено признание за приноса им в изграждането и утвърждаването на българската армия:  

37 търновски генерали заслужават, защото всеки от тях, освен че е роден в Търново, е доказал себе си и като търновец, и като военен. Всички те са изкарали войните, които нашата държава води до Втората световна война, включително. Тогава офицерството е било синоним на много положителни неща и са получавали дължимото им уважение и признание, и са си го заслужавали“.   

В предложението за новите почетни граждани на Велико Търново са първият български генерал Сава Муткуров и министърът на войната генерал Никола Михов, като и двамата са били регенти на Царство България, баща и син - генералите Христо и Стефан Бояджиеви, синовете на Марко Тотев - братята генерали Георги и Никола. Има и двама търновски генерали, възпитаници на първото духовно училище в България, разказва Светлин Радев, директор на военния архив:

„Генерал-лейтенант Христо Недялков и генерал-майор Рашо Георгиев са завършили Петропавловската семинария. Лично за мен застана въпросът как такива хора, които чисто духовно и в християнската традиция, силно вярващи и получили духовно образование, коренно променят нагласата си и се включват в армията, където от тях се очаква точно обратното - да воюват и да отнемат човешки живот, когато се наложи“.

За повече от век, откакто старопрестолно Търново има почетни граждани, само двама търновски генерали са носители на това звание. През 1929 година с престижното отличие е удостоен генерал Никола Бакърджиев за приноса му за стопанското развитие на града, а през 2014 година званието получава бригаден генерал Иван Харизанов, бивш началник на Националния военен университет „Васил Левски“.

Сред 37-е търновски генерали, предложени за почетни граждани на Велико Търново, са двама висши офицери, отдали кариерата си на флота. През 19-и век Търново е било известно като сухото пристанище и дава своите двама висши офицери "които избират да свържат живота си с морето и там да реализират себе си"

"Единият от тях е контраадмирал Сава Стефанов, който е брат и на друг, предложен за почетен гражданин, на генерал-майор Стефан Славчев. Следващият морски офицер е контраадмирал Сава Иванов, който завършва военното училище в София, после кадетски курс в Петербург, специализира морско въздухоплаване в Германия, което за този период е много интересен факт от биографията му. Тогава въздухоплаването въобще е съвсем в зародиш и нашата армия е била на нивото на силните европейски армии или поне се е старала да го достигне“.  

В предложението е включен и генерал Атанас Стефанов, благодарение на когото Търново има паметникът „Велчова завера“, с който се отдава почит на участниците във въстанието след Одринския мирен договор за освобождение на Търново и възстановяването на българското царство. Монументът е издигнат през 1935 година за стогодишнината от Велчовата завера. Името на генерал  Атанас Стефанов е свързано и с построяването на военния клуб в Търново.  

Директорът на военния архив Светлин Радев разказва и за още един бележит търновски генерал, родственик на майстор Колю Фичето:  

„Генерал Иван Фичев, член на Академията на науките. При престоя си в Търново започва изданието на първия военен вестник. Участва в настоятелството на читалище „Надежда“. Там заедно с Киро Тулешков започват да издават първия военен вестник „Народна защита“. През 1886 година издават 20 броя“.

Всеки от номинираните 37 генерали е родово, професионално и обществено свързан с Велико Търново. Наш дълг е да запазим спомена за тях и да им отдадем полагащото се признание, аргументират се от Държавния военноисторически архив.

Паметта за търновските генерали е запазена и с арка, която беше издигната преди няколко години на входа на старото военно училище в центъра на града.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30