Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парк "България" в село Ръжево Конаре

Снимка: Фейсбук/Николай Илчевски

В село Ръжево Конаре, област Пловдив, създадоха парк "България". През 2020 година неколцина селяни решили зелената площ пред къщите им, в която пасели магарета, овце и кози, с доброволен труд да направят от пасбището парк, и върнали първоначалното предназначение на тази урегулирана площ.

Засадили дръвчета и цветя, бившият учител Пени Станев, направил беседки, пейки и цветарници. Кметът Димитър Гинов помогнал със знамена, за да "разцъфти" едно от мъртвите дървета с флаговете на България и Европейския съюз.

"Парковете са няколко, те са общинска собственост и би трябвало да е задължение на кметството и на общинските власти да се грижат за тях, но територията е огромна, само в големия парк е 20 декара и още три с по няколко декара - огромна площ. Възникна инициатива на живеещите около този парк, те вложиха много усилия, много емоция, много труд, много творчество, постараха се и оттам нататък ме помолиха за допълнителни ресурси, материали и паркът стана още по-хубав", каза в предаването "По първи петли" Димитър Гинов.

Около 1450 са постоянно живеещите жители на село Ръжево Конаре.

"Причина за отливът на население от селото е липсата на работни места, това беше най-тежкият проблем дълги години, той все още не е решен, но близостта на Пловдив играе положителна роля това да работят хората в Пловдив, да живеят на село, където е много по-спокойно, по-чисто, по-неангажиращо с битовизми. По време на първата вълна на пандемията записахме над 250 души, които си промениха адреса по местоживеене, за да могат да пътуват от местоработата до мястото, където живеят", допълни Димитър Гинев.

Пенсионираният преподавател Пени Станев от Ръжево Конаре каза, че продължават да търсят спонсори за поддръжка на парка: 

"Имаме добър кмет, който е 60-годишен. Той може да направи много неща, защото е инженер, има виждане, може да направи много неща, но от община Калояново не му отпускат необходимите средства".

Интервютата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30