Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин адвокат с престижна награда в САЩ: Няма желание за промяна в България

Системата е огледало на населението, смята Огнян Гаврилов

Снимка: iStock

Огнян Гаврилов е обявен за aдвокат на годината в Сакраменто, столицата на Калифорния. След повече от 20 години там той не е “адаптирал” българското си име по американски и не е забравил майчиния си език. 

Преди 6 месеца, вместо да гледа как конкурентите му от 103-годишната Адвокатска асоциация в Сакраменто фалират, без да могат да плащат наема си, българинът им предоставя безплатно за период от 3 години офиси от своя собствена сграда и им дава възможност да оцелеят

На 41 години той има собствени сгради, ресторант, адвокатска кантора с два офиса и 17 юристи. Работят по граждански и данъчни дела, занимават се с корпоративно и международно правоПрез 2016-а Гаврилов получава в България едната от годишните награди за правосъдие - „Правосъдие зад граница“. 

„Наградата, която спечелих, е от Асоциация Capital city trail lower association, местната асоциация на съдебни адвокати. 2020-а аз имах микс от дела, част от които бяха много публични, част от които бяха с много голяма стойност. Например, аз съдих Губернатора на Калифорния за затваряне на ресторантите в щата. Това зае много публичност и беше много интересно дело. Той отвори заведенията. Делото не завърши, защото, след като той отвори, делото вече нямаше смисъл да продължи. Примерът беше такъв, че той затвори напълно щата от страна на ресторантите, а нямаше нищо общо между затварянето на ресторантите и заболелите. Той нямаше никакви данни, с които да покаже, че заради това има ръст на заболели. Той си го измисли и аз го обвиних в това, че си го е измислил", разказа Огнян Гаврилов в предаването „Хоризонт до обед“. 

„Това, което виждам в момента, е завишен поток от дела по контракти. Бизнес дела, корпоративни дела, контракти. Много от тези дела, които аз ги виждам в тези 12 месеца, никога не бих ги завел. И даже аз го казвам това на клиентите. Смятам, че това не е препоръчително. Смятам, че е абсолютна загуба на време, на пари и на нерви и необичаен брой хора не ги интересува. Обяснението ми е, че затварянето на държавата повлия психологически много негативно на хората. И се вижда много по-нерационално поведение“, смята адвокатът. 

На въпрос за президентските избори в САЩ и опитите на демократите да убеждават и потвърждават, че тези избори са били честни, адвокат Гаврилов посочи:

Проблемът беше, че те нямаше как да се намерят доказателства. Не се знае кой за какво гласува. Идва бюлетината вкъщи. Кой гласува? Дали аз гласувам, дали жена ми, дали 6-годишният ми син гласува. Никой нищо не знае. Няма как да се идентифицира. Според мен там е проблемът. Тази пандемия този проблем го увеличи, което помогна на демократите. Те никога нямаше да спечелят без тази пандемия. Те щяха да бъдат съсипани направо“. 

Запитан - дали има шанс да се промени българската система и българският стил на работа, Огнян Гаврилов отговори:

„Не смятам, че има начин. Не мога да си представя какво трябва да се случи, за да се промени това. Хората гласуват за едни и същи хора. Тия същите хора не искат никаква промяна. Младите хора се изнесоха. Не мога да си представя какво трябва да се случи, за да има промяна. Няма желание за промяна. На българина с тази идея да мине метър, да изкяри, да спечели това, което не трябва да спечели, това е повод за гордост. И докато това не се измени, как ще се измени системата. Системата е огледало на населението“. 

Интервюто с Огнян Гаврилов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57