"Това отговаря на тъмната и светлата страна на всеки един от нас. Човек като се оглежда - веднъж се оглежда в светлото огледало, веднъж в тъмното. Отгоре на самата икона е нарисуван Господ Исус Христос. 17 добродетели са гравирани в златото като честност, вяра, търпение, креативност. Идеята на иконата е за свободната воля на човека", каза за БНР Диан Костов.
В предаването "Нощен хоризонт" той коментира:
"Тази пандемия се отрази на всички хора, но на нас творците се отрази много зле, защото нещата, които правим, трябва да достигнат до хората, а със затворените изложби, концертни зали и театри, това ограничи възможността нашето изкуство да стига до хората, но от друга страна ни направи по-креативни".
Според него не може да се говори за българска школа в иконописта в последните години:
"За да има иконописна школа, трябва да има работа за тази иконописна школа, а в момента аз мисля, че не сме повече от 50 души, които се опитваме да правим нещо в иконописното изкуство и така да остане нещо след нас професионално".
Диан Костов подчерта, че за да се създаде иконографска школа, трябва да има нещо характерно, което да отличава една школа от друга.
Той направил първата си творба когато бил студент в първи курс. Гръцки студент в България му поръчал да нарисува икона на Света Петка. Преди време той извърши един висш и повече от благороден дарителски акт, като предаде уникалната си икона „СВ. БОГОРОДИЦА - ЗАКРИЛНИЦА“, която пази човешкия род от ужаса на коронавируса, на Университетската спешна болница „Пирогов“ в София.
От 28 години Диан Костов рисува по черкви и манастири, а в момента изографисва храм „Свети Свети Константин и Елена“ в град Костинброд.
Родом е от Стара Загора. Завършил е иконография във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий".
През 2019 г., Диан Костов участва в 12-ото Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция с художествения си проект „Кой си ти?“.
Зографът е избран измежду стотици кандидати за участие в световния артфорум.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..