"Родителите ми бяха учители и аз мисля, че от тях съм поела това да бъда педагог, защото много бързо след завършване на режисура станах педагог", каза за БНР проф. Надежда Сейкова.
Тя е била преподавател от 1954 до 2002 година в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". След това е преподавала в Благоевград, Варна, Пловдив до 2020 година.
Режисьорът Възкресия Вихърова сподели, че никога няма да забрави обучението си при проф. Надежда Сейкова:
"Когато си студент не можеш да разбереш какви уроци получаваш, не можеш да разбереш какво се случва".
Проф. Надежда Сейкова каза, че е научила студентите си да работят много, да мислят и да са всеотдайни:
"Почти всичките ми студенти са всеотдайни на театъра. Аз не искам да откривам себе си, аз откривам какво те са надградили над това, което съм им дала и колко са се развили и се радвам на всичко това".
Светослав Добрев, актьор в Младежкия театър в София, каза, че се среща често с проф. Надежда Сейкова:
"Тя винаги първо казва много хубави думи, но тогава следва "но", хубавото го забравяш и се вслушваш в това, което следва след "но". Проф. Сейкова и днес като ни гледа винаги има какво да ни каже полезно за нас самите. Аз не мога да го нарека и критика, по-скоро това са неща от професията, които можеш да изтървеш, дори когато си с опит, някъде не си се замислил, нещо не си го доизпипал като хората. Винаги това като се каже, после като го провериш виждаш, че е абсолютно вярно и правилно".
През 1981 година проф. Сейкова става първата жена ректор на Театралната академия. И съвместява преподавателската и административната работа до 1987 година.
Проф. Надежда Сейкова е носител на престижни национални и международни отличия, сред които: орден „Стара планина” I степен за изключителни заслуги в областта на културата (2011), голямата награда „Аскеер” за цялостен принос към театралното изкуство (2014),„Икар” за изключителен принос към българския театър (2016), почетната награда за театрална педагогика на френската академия за театър и кино „Флоран” (2019).
Точно на рождения си ден тази година - на 28 февруари проф. Надежда Сейкова беше удостоена с Почетен знак на Президента на Република България за значим принос към българската култура и духовност и по повод нейната 90-годишнина.
Повече можете да чуете в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..