„Явно „Информационно обслужване“ има по-добър достъп до данни от ЦИК. Но трябваше да им светне по-рано лампата, за да отправят предупреждението си“. Това каза пред БНР Стоил Цицелков, зам.-председател на Обществения съвет на ЦИК и председател на Европейската асоциация за защита на човешките права.
Държавната фирма предупреди ЦИК, че ще е необходимо повече време от заложеното в закона за компютърната обработка за протоколите от изборите. Говорителят на Централната избирателна комисия Димитър Димитров очаква огромно напрежение, особено в големите райони, при броенето на бюлетините заради големия брой преференции, наличието на машинно гласуване и такова с хартиени бюлетини.
„Отговорно е парламентът да обяви извънредно заседание и да реши проблема - или да увеличи законовия срок на повече от четири дни, или да направи опростяване за протоколите. Трябва да отпадне механичното сумиране между машинни и хартиени гласове. Това не е необходимо, но е записано така от нашия законодател“.
В предаването „Нещо повече“ Цицелков подчерта, че при спазване на мерките хората не трябва да се притесняват за здравето си и да отидат да гласуват. Според него квотният принцип на избор на членове на комисиите усложнява проблемите, които се натрупват около пандемията.
„Очаквам струпвания при предаването на протоколите. Членовете на РИК от големите градове трудно ще бъдат отделени физически и ще трябва да прекарат много часове в затворени помещения“.
Очакванията на зам.-председателя на Обществения съвет на ЦИК са, че много българи зад граница няма да успеят да упражнят правото си на глас.
Интервюто със Стоил Цицелков можете да чуете в звуковия файл.

Кипър е усвоил 100% средствата от европейските фондове за периода 2014-2020 г. и е над средното за ЕС ниво за сегашния период 2021-2027 г., съобщиха от финансовото министерство при представянето на годишния доклад на Европейската сметна палата. Кипър е получил почти 1,3 млрд. евро от европейски фондове през последните четири години и "нито едно евро не..
Служители на Националния осигурителен институт и на Дирекция "Социално подпомагане" в Силистра излязоха в обедната си почивка, за да подкрепят националния протест на КНСБ в столицата. Исканията им са за по-добри условия на труд и по-високи заплати в обществения сектор. Протест на КНСБ с искане за достойно заплащане в обществения..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" се обяви против отварянето на училищните дворове за външни хора в по-големите градове като София и Пловдив. Подходът на български общини и кметове да нареждат училищните дворове да се отварят за гражданите извън учебните часове заради дефицита на спортни и открити пространства в големите градове води до..
Директорът на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова е освободена от поста, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа, без да посочват мотиви. За изпълняващ длъжността е назначен Ангел Иванов , за когото се съобщава, че има дългогодишен управленски опит в държавната администрация, включително в сферата на инвестициите. Бил е и..
Основният проблем след разговорите за мир в Женева е искането Украйна да се откаже от свои територии, заяви президентът Володимир Зеленски. В същото време американският му колега Доналд Тръмп загатна, че преговорите са постигнали голям напредък. Президентът на Украйна заяви, че основният проблем за Киев, на фона на усилията за постигане на..
Това което е приемливо за Украйна и за Европа е абсолютно противоречиво на руските интереси. Трябва да се направи така, че да прехвърлим натиска от Украйна към Русия и тя да е тази, която трябва да избира дали да приеме този мирен план, коментира в интервю пред БНР Ивайло Иванов, политолог и международен анализатор. ОТ Вашингтон и Киев..
Ако България приложи още през 2026-та новите минимални европейски ставки, това би донесло 1.455 млрд лева допълнителни приходи, би намалило броя на пушачите с около 370 хиляди души и би предотвратило около сто хиляди смъртни случая в дългосрочен план, сочат данните, предоставени на различни институции у нас от Коалицията за живот без тютюн и..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Цялото интервю на Диана Янкулова с акад. Николай Денков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..