Над 25 хиляди от постоянните жители на община Благоевград са хора от Северна Македония, които са получили българско гражданство. Ако приемем този факт като доказателство за далновидната държавна политика на България, която даде право на хората с българско самосъзнание да припознаят родината си, но май не е такъв случаят, защото бяха открити много абсурди. С тях се зае прокуратурата, а общинската управа на Благоевград започна масова дерегистрация там, където има нарушения. Кой е правил тези нарушения и защо - институциите тепърва ще кажат.
Въпреки, че темата за македонските българите е особено болезнена днес, в контекста на изострените междудържавни отношения, в Благоевград и региона тя е актуална от много години. Особено интересно става преди и по време на избори, когато в някои благоевградски села избирателните списъци не могат да се поберат в една линия и информационните табла придобиват формата на ветрило. Защото в тях са записани всички, имащи постоянен адрес в населеното място. В село Рилци избирателите са 4788, а местните жители, с постоянен и настоящ адрес, са 739. Останалите над 4000 са македонци, с постоянен адрес в селото.
Още по-фрапиращ е контрастът в съседното село Бяло поле-там жителите са над 9200, а местните хора са 570. Така са още десет от общо 22 населени места в общината. Естествено, македонците не живеят тук. В повечето случаи няма и къде, защото повечето от адресите, на които са регистрирани, са имоти без сгради, или с трафопост, например. Освен, че е незаконно, това изкривява демографската картина, увеличава местните данъци и такси в някои села, дори дава възможност на села с 30 жители да си избират кмет.
Проблемът е от години, но едва наскоро с него се зае прокуратурата и местната власт в Благоевград. Всичко тръгна от едно протестно писмо до институциите от жителите на село Рилци, припомня Дора Зашева:
"Прокуратурата се отзова на сигнала и разпореди проверка, оказа се, че наистина това са измислени адреси, празни парцели. ... Как ги регистрира предишният кмет на селото?".
До самата сграда на кметството в Рилци има един парцел, който местните хора са кръстили "Македонският квартал":
"Така се води, защото има 492-ма жители македонци, регистрирани само на този парцел", обясни жител на селото.
Кметът на село Рилци Крум Крумов е единственият, който прие да говори по темата. Защото не е част от проблема, въпреки че го е наследил:
"Този процес няма нищо общо с предстоящите избори. Получиха се много спекулации. Този процес върви от есента на 2019-а година".
В разговор с кмета на община Благоевград Румен Томов, който издаде заповедите за проверка и дерегистрация на македонските българи, там, където има нарушения, очертаваме мащабите на проблема:
"Само в община Благоевград са регистрирани около 25 хиляди граждани на Северна Македония. Понеже се усъмних в правилното регистриране на тези граждани, затова издадох заповед и заедно с районната прокуратура действаме, за да бъдат прекратени всички незаконосъобразни регистрации".
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..