Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 25 хиляди от постоянните жители на община Благоевград са от Северна Македония

2
Парцел в с. Рилци, на който са регистрирани близо 500 македонски българи
Снимка: Кети Тренчева

Над 25 хиляди от постоянните жители на община Благоевград са хора от Северна Македония, които са получили българско гражданство. Ако приемем този факт като доказателство за далновидната държавна политика на България, която даде право на хората с българско самосъзнание да припознаят родината си, но май не е такъв случаят, защото бяха открити много абсурди. С тях се зае прокуратурата, а общинската управа на Благоевград започна масова дерегистрация там, където има нарушения. Кой е правил тези нарушения и защо - институциите тепърва ще кажат.

Въпреки, че темата за македонските българите е особено болезнена днес, в контекста на изострените междудържавни отношения, в Благоевград и региона тя е актуална от много години. Особено интересно става преди и по време на избори, когато в някои благоевградски села избирателните списъци не могат да се поберат в една линия и информационните табла придобиват формата на ветрило. Защото в тях са записани всички, имащи постоянен адрес в населеното място. В село Рилци избирателите са 4788, а местните жители, с постоянен и настоящ адрес, са 739. Останалите над 4000 са македонци, с постоянен адрес в селото.

Още по-фрапиращ е контрастът в съседното село Бяло поле-там жителите са над 9200, а местните хора са 570. Така са още десет от общо 22 населени места в общината. Естествено, македонците не живеят тук. В повечето случаи няма и къде, защото повечето от адресите, на които са регистрирани, са имоти без сгради, или с трафопост, например. Освен, че е незаконно, това изкривява демографската картина, увеличава местните данъци и такси в някои села, дори дава възможност на села с 30 жители да си избират кмет. 

Брой избиратели в село Рилци

Проблемът е от години, но едва наскоро с него се зае прокуратурата и местната власт в Благоевград. Всичко тръгна от едно протестно писмо до институциите от жителите на село Рилци, припомня Дора Зашева: 

"Прокуратурата се отзова на сигнала и разпореди проверка, оказа се, че наистина това са измислени адреси, празни парцели. ... Как ги регистрира предишният кмет на селото?". 

До самата сграда на кметството в Рилци има един парцел, който местните хора са кръстили "Македонският квартал": 

"Така се води, защото има 492-ма жители македонци, регистрирани само на този парцел", обясни жител на селото.

Кметът на село Рилци Крум Крумов е единственият, който прие да говори по темата. Защото не е част от проблема, въпреки че го е наследил: 

"Този процес няма нищо общо с предстоящите избори. Получиха се много спекулации. Този процес върви от есента на 2019-а година".

Избирателните списъци

В разговор с кмета на община Благоевград Румен Томов, който издаде заповедите за проверка и дерегистрация на македонските българи, там, където има нарушения, очертаваме мащабите на проблема: 

"Само в община Благоевград са регистрирани около 25 хиляди граждани на Северна Македония. Понеже се усъмних в правилното регистриране на тези граждани, затова издадох заповед и заедно с районната прокуратура действаме, за да бъдат прекратени всички незаконосъобразни регистрации".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Макрон приветства строителите и дарителите, допринесли за възстановяването на катедралата "Нотр Дам"

Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата", "по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща..

публикувано на 29.11.24 в 17:17

НСИ: 24 485 лева средна годишна работна заплата за миналата година

Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт.  През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година.  Икономическата дейност с най-високо трудово..

публикувано на 29.11.24 в 16:55

ЕК даде 6 месеца на България за необходимите реформи по ПВУ, за да не загуби 653 млн. евро

България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..

публикувано на 29.11.24 в 16:44

Близо 200 хил. украинци са намерили временния си дом в България от началото на войната

Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..

публикувано на 29.11.24 в 16:36

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..

публикувано на 29.11.24 в 16:20
Пламен Сивов

Пламен Сивов: При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за смислен дебат няма място

"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат  все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност".  Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той.  Вторачили..

публикувано на 29.11.24 в 15:45

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39