Вчера от БЛС изпратиха позиция до медиите във връзка със зачестили сигнали за регистрирани немедицински лица в различни платформи, предлагащи онлайн консултации. От съсловната организация посочиха, че само регистърът на Лекарския съюз гарантира, че онлайн консултации се извършват от лекари.
„Имаме информация от наши колеги, че има платформи, в които можеш да се представиш фиктивно за лекар, и регистрацията се прави. При други платформи, за да се включи дадено лице, се прави първо зазължителна предварителна проверка в регистъра на БЛС дали лицето е медицинско. Чак тогава се разрешава регистрацията на профил. Наличието на такива възможности, при които можеш да се регистрираш с фиктивен уникален номер на лекаря, много ни разтревожи", посочи в предаването "Преди всички" д-р Маджаров.
"Съвсем скоро ще имаме нова платформа на регистъра, която ще дава мигновен достъп на всеки, който предлага онлайн платформи. Това включва и тази проверка на лицата, които искат да дават консултации. И всеки път, когато се ползва даден профил, а не само в началото, всеки, който се представя за лекар, системата ще може да го проверява дали той е редовен член. Но нашият екип реагира и при сигнал за съмнение от страна на пациент, че даден човек е лекар или не е“, заяви още д-р Иван Маджаров.
В Европа трудно се прилагат каквито и да е било рестрикции, защото се оказва, че тези общества са твърде либерални и тези мерки са неприложими, коментира още председателят на БЛС.
"Вие виждате, че в други държави извън Европа, тези мерки действат - много по-добре и са приложими и тези общества се справят по-добре с кризата. Затова, за нашите условия, трябва да се направят необходимите анализи и да се обърне внимание на това, че не трябва с нас да се оправдават, че болниците са натоварени и така икономиките, които не работят, да се настроят срещу лекарите. Сега трябваше да има или пълно затваряне, или да няма частично затваряне."
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..