Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стоян Монев: Едва ли до края на годината ще се появи лекарство срещу Covid-19

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не можем да лъжем хората, че до края на годината ще имаме сигурно лекарство. Коктейлът от антитела е подходящ за някои случаи - оказа се, че е по-подходящ за по-леките случаи. Този коктейл, който Германия внесе, подобният, с който се лекува американският президент. Другите медикаменти, които ползвахме, първите три най-известни, се оказаха в практиката непомагащи. За един-единствен до момента нямаме данни, че вреди повече, отколкото помага – ремдесивир. Няма данни, че той намалява смъртността.“ Това мнение изрази в интервю за БНР д-р Стоян Монев, който работи в Covid сектор в общинска болница в Германия. Той не смята, че до края на годината може да се появи лекарство срещу коронавирусната инфекция.

Д-р Стоян Монев поясни още, че антивиралното действие на ивермектин е доказано само в клетъчни култури, „и то в концентрация, която надхвърля стотици пъти смъртоносната за човека доза“.

Ако ивермектин изобщо има някакво приложение, то ще е, когато човек знае, че е контактен, че най-вероятно е заразен, подчерта медикът. „В първите няколко дни, една или две дози и то ще е в някакъв много нищожен порядък.“

Спирането на ваксините беше грешка. В ситуация, в която имаме ваксина, към която няма доверие, въпреки че ваксината е същата по намаляване на смъртност, намаляване на хоспитализации като другите ваксини, още след първа доза, при толкова намален интерес към нея, да, правилно е да се отворят зелени коридори. Глобално погледнато обаче, ако имахме дисциплинирана нация и система, не би било правилно да се ваксинира всеки, без никакъв ред“, коментира д-р Стоян Монев относно хода на ваксинацията в България.

Запитан за отражението на казусите с ваксината на „АстраЗенека“ върху настроенията на хората и техните нагласи към ваксините, той посочи, че динамичните сюжети около тази ваксина са своеобразен пиар провал на фирмата на международно ниво, като се изключи Великобритания, където ваксината се прилага и има пълно доверие в нея сред населението.

В Германия има федерален ред на приоритизиране при ваксинацията, обясни д-р Монев. Много сериозно административно нарушение е да се ваксинира някой извън този ред, допълни той. Според него обаче в настоящата ситуация може да се премисли дали това е не толкова предимство за свръхорганизирана Германия, колкото недостатък.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Карлово се прекланя пред паметта на Апостола

Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на днес и утре с военни и общоградски ритуали в различни градове на страната. В Карлово - родният град на Васил Левски, отбелязването на..

публикувано на 18.02.25 в 12:36

Пътят Плевен - Ловеч е отворен за движение

Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..

публикувано на 18.02.25 в 12:22

Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна

"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален.  Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е..

публикувано на 18.02.25 в 12:17
Министър-председателят Росен Желязков

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..

публикувано на 18.02.25 в 12:08

Снегорин се обърна в канавка във Врачанско

Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..

публикувано на 18.02.25 в 11:57

Младежи от 50 държави очакват своя стаж в Бундестага

Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...

публикувано на 18.02.25 в 11:52

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42