Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика, биофизика, молекулярна биология и прогресив рок

Харилаос Ксенодохидис и Милена Георгиева
Снимка: Филип Данчев

Музиката влияе на мозъка, на сърдечния ритъм, разказа в предаването "Нощен хоризонт" доц. Милена Георгиева, молекулярен биолог в Българската академия на науките:

"Не е случайно, че когато човек се занимава с математика, слуша Моцарт. Има музика за релаксация, за медитация. Има музика прогресив рок - за изразяване на послание към обществото и хората около нас", отбеляза Георгиева, достигайки до темата за посланията и въздействието на стила, познат като прогресив рок (за краткост наричан прог рок или прог). Възникването на този стил,  често определян като амбициозен, еклектичен и претенциозен, се свързва с групи от Великобритания в края на 60-те години. Прогресив рокът заимства елементи на класическата музика и джаза и създава свои сложни композиции, експериментирайки с непознати музикални форми.  

Прог рокът е част от визитката и на Харилаос Ксенодохидис - той е родом от Комотини, Гърция. В България е от 2004 г., завършил е Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в момента е докторант по биофизика в Медицинския университет в Пловдив. "Inner Crisis" или в превод "Вътрешна криза" е заглавието на неговия албум, издаден през 2018-та. Той няма музикално образование, но е китарист и  композитор - твори в пространството на прогресив рока.

Той подготвя втори албум, с който иска да достигне до повече хора: 

"Искам това, което излиза от мен да стига до хората. Всеки артист иска да има своята сцена, но това идва след много работа".

"Една голяма истина е, че хората се отдалечават - заради страха", споделя Харилаос.

Българската академия на науките и Медицинският университет в Пловдив работят по общ проект, допълни доц. Милена Георгиева:

"Това е и основата на нашия общ проект, който обединява биофизиката и молекулярната биология, обединява Българската академия на науките и нашата Лаборатория по молекулярна генетика и Медицинския университет в Пловдив, защото, ако те са биофизици и разбират от това как светлината модулира различни физиологични процеси като съкращението на гладката мускулатура на стомаха, ние разбираме от молекулните механизми, които обуславят това нещо и решихме да обединим усилията си и да проверим как различни енергийни потоци повлияват тази съкратителна активност на стомаха".

Повече за проекта можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19