Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народното събрание също се включва в световната кампания

"Часът на Земята" за 14-а поредна година у нас и по света

Над 7000 града от 180 държави ще се включат в инициативата Часът на Земята, посветена на опазването на планетата

| обновено на 27.03.21 в 13:32
Снимка: БГНЕС

Знакови сгради по цялото земно кълбо ще изключат светлините си, за да отбележат днес "Часът на Земята". Инициативата, свързана с глобалните промени в климата на планетата, насърчава отделните държави да изключват осветлението за един час, за да насочат светлината към въпроса за промените в климата. Тази пролет събитието се провежда за 14-а поредна година.

Първи в света гасят светлините си сгради в Нова Зеландия. Кулата Скай тауър в Окланд и сградата на парламента в Уелингтън потънаха в тъмнина в 8:30 ч. тази сутрин, съобщиха от природозащитната организация WWF (Световен фонд за дивата природа) в страната.

Светлините в общо над 7000 града от 180 държави ще бъдат изгасени в знак на солидарност с природата.

По традиция в последната събота на март в 20:30 часа милиони хора символично ще изгасят осветлението в домовете си за час, а знакови сгради ще притъмнят фасадите си.

Калина Бояджиева от Световния фонд за дивата природа:

"Мотото е "Бъди закрилник на природата и дай своя глас за нея". В световен мащаб сме загубили близо 68 процента от популацията на гръбначните животни само за 50 години."

Фокусът на кампанията у нас е опазването на кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години, казват от WWF.

"Всъщност ние сме единствената държава  в Европа, в която  популацията на мечки намалява, а не е стабилна", каза Калина Бояджиева.

С изключването на светлините в 20:30 ч на Фейсбук страницата на WWF-България ще започне празничен концерт. 

Народното събрание също ще стане част от световната кампания „Часът на Земята“ срещу глобалното изменение на климата. Като израз на подкрепата и ангажираността на парламента с проблемите на околната среда, светлините и на двете сгради на българския парламент ще бъдат изгасени тази вечер за един час.

Светливите на пл. „Народно събрание“ и на пл. „Княз Александър I“ ще бъдат изгасени между 21:30 и 22:30 ч.

Тази година Европейската програма за екоуправление и одит покани към инициативата „Часът на Земята“ да се включат и националните парламенти на страните членки на ЕС, освен Европейския парламент и редица други евроинституции.

Според екипа на програмата така националните парламенти, които представляват 500 милиона граждани, ще подчертаят своята ангажираност с проблемите на околната среда и климатичните промени, които заплашват качеството на живота на бъдещите поколения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски (вляво) и Доналд Тръмп в

Тръмп: Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..

публикувано на 26.02.25 в 19:27

КЕВР разясни указанията, дадени на ЕРП-тата за компенсиране на клиентите

Парламентарната енергийна комисия прие законопроекта за държавния бюджет и отхвърли законопроекта на "Възраждане" за защита на стратегически енергийни обекти. Пред комисията Иван Иванов от Комисията за енергийно и водно регулиране разясни указанията, предадени на електроразпределителните дружества за компенсация на клиентите, пострадали при авариите..

публикувано на 26.02.25 в 19:22
Калин Джорджеску, победителят в първия тур на президентските избори в Румъния, анулирани от Конституционния съд, маха на поддръжници, докато излиза от Главната прокуратура, Букурещ, Румъния, 26 февруари 2025 г.

Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску

Главната прокуратура на Румъния официално повдигна обвинения срещу бившия кандидат за президент Калин Джорджеску за шест престъпления, включително действия срещу конституционния ред, иницииране или съставяне на организация с фашистки, расистки или ксенофобски характер, пропагандиране на култ към лица, виновни за извършване на геноцид, предаде Аджерпрес,..

публикувано на 26.02.25 в 19:12

Комисиите по здравеопазване и финанси приеха на първо четене бюджета на НЗОК

Проектът на бюджет на Здравната каса, който за поредна година предвижда много повече средства за лечение, отколкото за профилактика, беше одобрен на първо четене с мнозинство от парламентарните комисии по финанси и по здравеопазване. Сред критиците на проектобюджета беше председателят на Лекарския съюз д-р Николай Брънзалов. По-рано..

публикувано на 26.02.25 в 19:05

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд

От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за..

публикувано на 26.02.25 в 18:52

Правителството одобри финансови трансфери към общините и ДОО за 1,65 млрд лв.

Правителството одобри финансиране на трансфери от държавния бюджет за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджетите на общините за февруари в размер до един милиард и 650 милиона лева. Средствата са за сметка на наличности от предходната година.  Така няма да се затрудни дейността на първостепенните разпоредители с бюджет в условията на..

публикувано на 26.02.25 в 18:46

Кампания на Окръжен съд – Кюстендил срещу насилието в училище

През целия м. февруари продължи кампанията срещу насилието в училище в Кюстендилския регион, както и за Деня за борба с тормоза в училище, познат и като "Ден на розовата фланелка“ -  26 февруари. Кампанията е на Окръжен съд – Кюстендил, с подкрепата на РУО и е е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и на  МОН. Кампанията..

публикувано на 26.02.25 в 18:25