БЪЛГАРСКИ ПОСТИЖЕНИЯ
Eмил Генов спечели бронзовия медал в националното първенство на Италия за 24-часово бягане. Той измина 240, 428 км, което е и третото най-добро време, постигано от българин в подобен формат.
Рекорд бе поставен на тазгодишното издание на първия градски ултрамаратон в България – Spring 360. Той се проведе в София миналата неделя (21 март) около Голямата поляна до Централния вход на Южния парк. Целта бе за 6 или 12 часа участниците да изминат колкото могат повече километри. В 6-часовата дисциплина най-много километри навъртя Надежда Ангелова - титулувана джудистка и млада майка, която успя да измине 74,55 км. Това е със 110 метра повече от най-бързия сред мъжете! Така Надежда не само подобри женския, но и общия рекорд, поставен през 2020 г. от Natan Flear (74,53 км). В 12-часовата дисциплина най-много километри навъртя Владимир Ставрев (132, 40 км), а при жените - Лилия Николова (105,23 км). Състезанието включваше и щафетно бягане - 3 поста по 2 часа и 2 поста по 3 часа.
Шампиони на България в отборната дисциплина в ски-алпинизма за сезон 20/21 е отборът на Георги Радев и Кирил Николов при мъжете, а при жените - Ивона Михайлова и Антония Григорова. Усложнение зимни условия в района на Мальовица затрудниха състезателите и от общо 10 отбора финишираха само 4. В късия маршрут, където състезанието бе индивидуално, победител стана Милен Захариев.
От по-високите категории маршрути, изкатерени на скалите у нас, ще отбележим:
*Емилиян Колевски - “The final brain cell” 8a, Лакатник.
ПО СВЕТА
Италианката Мартина Валмасои счупи женския 24-часов рекорд по ски изкачване, като за едно денонощие измина 17645 м в Auronzo di Cadore, Доломитите.
31-годишната ски-алпинистка е потеглила в 17:00 часа на 21 март нагоре по стръмната писта до връх Монте Агудо. После се е спуснала обратно, пак се е изкачила и така 24 часа. Предишният женски рекорд бе поставен едва преди няколко дни от американката Реа Кобл, която успя да изкачи със ските си за 24 часа 16777 м.
6-членен италиански ски отбор пък направи първи зимен траверс на Deosai Plains в Пакистан - второто по височина плато в света (4114 м). При минус 20-градусови температури италианците са преминали от Асторе до Скарду, като целта на проекта е била да рекламира туризма в района Гилгит-Балистан.
Финландката Йохана Норблад подобри световния рекорд за хоризонтално гмуркане в ледени води - без неопренов костюм и без плавници тя успя да измине 103 метра във водата под лед с дебелина 60 см. Температурата на водата във Финландия, където е поставен рекордът, е била 3 градуса, а на въздуха - минус 7. При тези условия, облечена в обикновен бански костюм, 45-годишната жена е плувала, задържайки дъха си 2:42 минути.
ВИСОКИ ПЛАНИНИ
Колкото до експедициите по високите върхове, чийто пролетен сезон вече започна, най-голямо стълпотворение се очертава традиционно на Еверест. В Базовия лагер там се очаква да пристигнат около 300 клиенти.
Близо 50 души се събират на Анапурна, където ще има 6 експедиции. В едната ще се включват и част от участниците в неуспешния опит за зимно изкачване на К2. Там е и първата пакистанска експедиция на този осемхилядник, която вече започна аклиматизация.
Сред кандидатите за Анапурна има италиански планински водач и ски инструктор, който иска да изкачи върха без допълнителен кислород и да направи опит да се спусне със ските си от там. Той смята сам да си носи и опъва палатката по височинните лагери, но непалските шерпи ще са тези, които ще фиксират парапетите до върха.
Marc Batard също е сред желаещите да изкачат Анапурна. Известен е с това, че през 1988 г. успява да изкачи Еверест без допълнителен кислород за 22,5 часа. За 69-годишния французин Анапурна ще бъде подготовка за Еверест, където той иска да отпразнува 70-годишния си рожден ден догодина и по този начин да постави край на височинната си кариера.
На Дхаулагири също ще има няколко експедиции, една от които ще бъде изцяло женска, с представителки на няколко националности. По-интересен обаче ще бъде опитът на два екипа (първият - на румънците Хория Колибасану, Мариус Гане и словака Петер Хамор, а вторият - на американците Кори Ричардс, Томи Джойс и еквадорците Естебан „Топо“ Мена и Карла Перес), които искат да направят премиерно изкачване по Северозападния ръб. Той е дълъг 7000 м, от които над 4000 м са вертикално изкачване.
И, разбира се, не може да има експедиция на Дхаулагири без Карлос Сория - 82-годишният испанец е там за своя 12-и опит да изкачи върха по нормалния маршрут.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..