Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоний Тодоров: Обществото претръпна пред скандалите, в тези избори не става дума за тях

Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите, смята политологът

Антоний Тодоров (л)
Снимка: БГНЕС

В тези избори сякаш не става дума за случилото се, за всички неща, които преживяхме. Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът проф. Антоний Тодоров, преподавател в Нов български университет. Визирайки скандалите и протестите от последните две години, той изтъкна:

Изборната кампания започна, сякаш нищо не се е случвало. Буквално. Всичките влязоха в една обичайна изборна кампания, направиха програми по всичките възможни точки на дневния ред. Поне опозицията или опозиционните партии - било то в парламента или извън него, би трябвало да започнат като първа точка, да кажат – ето това ще разчистим, това ще поправим, защото е нанесло непоправими вреди на държавата. Това сякаш не излиза на първа линия, на първи план. Сякаш опозицията не желае да се помени управлението.“

Обществото ни до такава степен претръпна пред едни гигантски скандали, които във всяка друга страна на Европейския съюз (с много малки изключения) биха довели до много оставки, каза още проф. Тодоров в предаването „Преди всички“.

Има опит да се използват техники за обезверяване на избирателите, подчерта Антоний Тодоров. „Да им се каже – вижте какво, каквото и да се случи на тези избори – голяма работа, не трябва да очакваме кой знае колко много от тях.“

Това обаче според преподавателя поставя въпроса не се ли изчерпват изборите като инструмент на демокрацията и не трябва ли да потърсим други инструменти, които да покажат на гражданите, че тяхното участие в политическия живот има смисъл, че те могат да предизвикват промени.

„Демокрацията не са само изборите. Изборите са само инструмент и този инструмент може да произведе и недемократични резултати. Това, че едно мнозинство е подкрепило някаква кауза, не означава, че това мнозинство не може да сгреши и то фатално.“

„Напоследък се изля твърде много мастило, твърде много неща бяха казани за това защо демокрацията трябва да е либерална“, коментира още Тодоров, според когото либерална демокрация не значи, че либерализмът господства в нея, а че демокрацията се основава на  свободите на гражданите.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28