Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Попова: На предизборните диспути медиите изискват повече информация от политиците

Наблюдава се агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите

доцент Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

„Наблюдаваме една по-различа кампания, не само защото протича по-често в студиата и онлайн, но и наблюдаваме разширяване на мисленето на политиците по отношение на това какво е важно да бъде казано“. Това каза пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по журналистика във Факултета по журналистика и масови комуникации, във връзка с това, че мониторингът на Института за развитие на публичната среда отчита рекордни разходи за медийно отразяване на участниците в изборите за първите 20 дни от началото на предизборната среда. Според данните формациите са похарчили общо 3,5 млн. лева, като за сравнение за изборите през 2017 година са похарчени под 2,5 млн. лева.

Първото важно нещо е мястото на жените политици, но не самоцелно, а защото това дава по-различна перспектива към парламента, който ни очаква. Част от партиите обаче преекспонират с женските лица. Аз се радвам, че има медии, за които е важно в тези предизборни диспути не просто да се следи за времето на изказващия се, а да се дава информация. БНТ е пример с едно постоянство, да се карат политиците, да отговарят на въпросите, да обясняват, особено от бившите вече депутати, защо са правени дадени неща досега. И Добрина Чешмеджиева, и Бойко Василев питат по време на диспутите какво ще се промени след изборите“, допълни доц. Попова в предаването „Преди всички“.

Има изключително силно и агресивно присъствие на политическата реклама в онлайн медиите, и то на местните. Така се вижда къде партиите са платили пакети, смята още експертът. И изтъкна, че е важно да има спорещи политици, чиито „престрелки“ са с важни послания, „защото през тях виждаме как ще се говори и в следващия парламент“.

Интересно е как се възприема гражданската квота – те се възприемат като отдушник на народа, но впоследствие тази квота се оказва като малцинство, нещо което трябва да изговори правилното, а след това партията си действа по друг начин, това трябва да бъде променено. Все още образът на партията се създава от лидера – това е характерно за повечето партии и това е проблеми“.

По думите на доц. Попова трябва да поискаме смяна на формата и партиите да искат да чуят какво иска обществото

Интервюто с доц. Жана Попова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53